Hiszpania: siostra Teresa od Oburzonych

Siostra Teresa od Oburzonych
Zadarła już z firmami farmaceutycznymi i z kościelną hierarchią. Wzywa do obalenia kapitalizmu. A wszystko to robi w habicie. Benedyktynka Teresa Forcades, która w Katalonii ma już status ikony lewicy, właśnie wchodzi do polityki.
Benedyktynka Teresa Forcades postanowiła aktywnie wejść do polityki.
Llluis Gene/AFP/EAST NEWS

Benedyktynka Teresa Forcades postanowiła aktywnie wejść do polityki.

Na początku kwietnia siostra Teresa Forcades i ulubiony ekonomista Oburzonych Arcadi Oliveras ogłosili, że zakładają ugrupowanie, które wystartuje w katalońskich wyborach w 2016 r. Nie nową partię, ale platformę obywatelską, otwartą dla partii, zwykłych ludzi i liderów społecznych. Cel: niepodległość Katalonii i nowa konstytucja, ale przede wszystkim zmiana modelu ekonomiczno-politycznego. – Chcemy niepodległej Katalonii, ale nie rządzonej przez banki – mówią.

W ciągu dwóch tygodni pod ich manifestem podpisało się w Internecie 20 tys. osób. Choć Katalończycy są zaskoczeni nagłym przejściem dwóch znanych postaci do polityki, przyjęli inicjatywę jak łyk świeżego powietrza. Polityczny krajobraz rysuje się bowiem przygnębiająco. Kryzys, ostre cięcia socjalne i przeżerająca hiszpańskie instytucje korupcja przyczyniły się do bezprecedensowego krachu zaufania do polityki, partii, monarchii i innych instytucji publicznych. Według niedawnych badań ośrodka Metroscopia dla dziennika „El Pais”, tylko 11 proc. Hiszpanów ufa rządowi.

Na tym tle charyzmatyczna mniszka z sercem po lewej stronie i dyplomem z Harvardu jawi się jako polityczna odkupicielka.

Na przekór grypie

To, że siostra Teresa została obdarzona przez stwórcę charyzmą, stało się jasne już w 2009 r., kiedy wyprodukowane przez nią własnym sumptem nagranie wideo zobaczyło pół miliona osób. Obalała w nim mity związane z rzekomą epidemią świńskiej grypy.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną