Dlaczego Izrael atakuje Syrię?

Sami
W sprawie Syrii pierwsi stracili cierpliwość Izraelczycy. Gdy poczuli się zagrożeni, zaatakowali. I zrobią to ponownie, nawet gdyby wojna domowa miała się rozlać na cały region.
Modlący się żołnierze z oddziału izraelskich czołgów, stacjonującego na Wzgórzach Golan w pobliżu granicy z Syrią, maj 2013 r.
Menahem Kahana/AFP Photo/EAST NEWS

Modlący się żołnierze z oddziału izraelskich czołgów, stacjonującego na Wzgórzach Golan w pobliżu granicy z Syrią, maj 2013 r.

Przez dwa lata nie odważyli się tego zrobić ani Amerykanie, ani żadna z europejskich potęg. Mimo kolejnych debat poświęconych sposobom zakończenia rebelii w Syrii, mimo dyskusji nad tym, kto będzie w przyszłości rządził w Damaszku, użalający się nad losem Syryjczyków świat nie zrobił tyle, co w ciągu kilku godzin uczyniły dwa skuteczne ataki izraelskich bombowców, które zniszczyły składy nowoczesnej broni na damasceńskim lotnisku i na zboczach góry Kasjun. Naloty z 3 i 5 maja rozpoczęły bardzo ryzykowną sekwencję wydarzeń, która może zmienić nie tylko wewnętrzną sytuację Syrii, rządzonej wciąż przez Baszara Asada, ale również wciągnąć w bezpośredni konflikt sąsiadów Syrii na czele z Izraelem.

Cisza po burzy

Gdy minęła pierwsza fala zaskoczenia izraelskimi atakami, oficjalne reakcje międzynarodowe były już stonowane. Co więcej, niektóre z arabskich rządów w ogóle nie zareagowały na naruszenie syryjskiej suwerenności. Jedynie turecki premier Recep Tayyip Erdog˘an w parlamencie głośno i wyraźnie potępił Izrael za atak na lotnisko w Damaszku. Tureccy komentatorzy twierdzą, że ten incydent może zawiesić rozpoczęte niedawno rokowania dotyczące przywrócenia pełnych stosunków dyplomatycznych między Ankarą a Jerozolimą. Sam rząd syryjski złożył w sprawie izraelskiego ataku oficjalną skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak dotychczas nikt jej nie rozpatrywał. Prezydent Barack Obama w reakcji na ataki oznajmił natomiast półgębkiem, że Izrael ma prawo do samoobrony.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną