Świat

Powrót Lwa

Zwolennicy Nawaza Sharifa po zwycięskich wyborach w Pakistanie, 12 maja 2013 r. Zwolennicy Nawaza Sharifa po zwycięskich wyborach w Pakistanie, 12 maja 2013 r. Arif Ali/AFP / EAST NEWS

W październiku 1999 r. uciekał z kraju po bezkrwawym przewrocie wojskowym. Dziś 64-letni Nawaz Sharif wraca, aby po raz trzeci rządzić Pakistanem. Sukces jego partii (Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej – Nawaz) w sobotnich wyborach parlamentarnych nie jest zaskoczeniem. Wielu obserwatorów przewidywało jednak, że będzie musiał rządzić w trudnej koalicji, a wygląda na to, że wystarczy mu poparcie politycznego planktonu. Okoliczności powrotu Lwa, jak Sharifa nazywają Pakistańczycy, są dla niego szczególne – człowiek, który 14 lat temu odebrał mu władzę, gen. Perwez Musharraf, przebywa dziś w areszcie domowym i oczekuje na proces w sprawie nadużycia władzy. Nauczona tym przykładem generalicja w kampanii wyborczej wycofała się z życia publicznego, co odczytywane jest jako początek budowania cywilnej kontroli nad armią.

Drugie przezwisko Sharifa to Reagan. Cieszy się ogromnym szacunkiem wśród pakistańskich biznesmenów, jako dziedzic rodzinnej fortuny zbudowanej nie na posiadaniu ziemi, co jest standardem wśród pakistańskiej elity, ale na prawdziwym przemyśle. Z uznaniem o Sharifie wypowiadają się też indyjscy politycy, widząc w nim jedynego człowieka w Pakistanie, z którym można rozmawiać o pokoju. Wygląda na to, że z jego wygranej zadowoleni są także pakistańscy talibowie. Nowy-stary premier nie powiedział o nich złego słowa podczas kampanii, dzięki czemu nie doszło do żadnych ataków na jego biura wyborcze.

W tej wyborczej euforii łatwo zapomnieć, że gdy w 1999 r. gen. Musharraf wyrzucił Sharifa z kraju, na pakistańskich ulicach wiwatowały wielotysięczne tłumy. Następcy Lwa okazali się jednak jeszcze gorsi.

Polityka 20.2013 (2907) z dnia 14.05.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną