Świat

Następny proszę!

Chorwacja w Unii. Kto po niej

Negocjacje o przystąpieniu Chorwacji do Unii rozpoczęły się 19 czerwca 2004.  1 lipca 2013 r. kraj stanie się członkiem Unii. Negocjacje o przystąpieniu Chorwacji do Unii rozpoczęły się 19 czerwca 2004. 1 lipca 2013 r. kraj stanie się członkiem Unii. Darko Bandic/AP / EAST NEWS
Bruksela liczyła, że gdy 1 lipca Chorwacja wejdzie do Unii, przykład jej sukcesu pociągnie za sobą pozostałe kraje Bałkanów. Ale to nie takie proste.
Bałkański przekładaniec.J.R./Polityka Bałkański przekładaniec.

Chorwaci nie czekają na fajerwerki – ledwie 7 proc. chciało pokazu sztucznych ogni w noc wejścia do Unii, aż 42 proc. uznało organizowanie jakiejkolwiek ceremonii za zupełnie niepotrzebne. I tylko połowa spodziewa się, że dołączenie do Unii przyniesie zauważalne rezultaty. Unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Füle pociesza, że dotychczas wszyscy nowo wstępujący zyskiwali bodźce do rozwoju, nowe miejsca pracy i nic nie wskazuje, by teraz miało być inaczej. Przestrzega jednak, by nie oczekiwać jakichś gwałtownych zmian z dnia na dzień.

Polityka 26.2013 (2913) z dnia 25.06.2013; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Następny proszę!"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019