Świat

Smog singapurski

Smog nad Singapurem Smog nad Singapurem Edgar Su/Reuters / Forum

Naukowcy oceniają zanieczyszczenie powietrza w jednostkach PSI (Pollutant Standards Index). Do poziomu 50 jest zdrowo i bezpiecznie. Przy 100 jednostkach kobietom w ciąży i osobom starszym zaleca się nieopuszczanie domów. Kilka dni temu w Singapurze poziom PSI przekroczył 400 jednostek. 17 czerwca do miasta wdarła się chmura dymu, powstała przy nielegalnym wypalaniu lasów na pobliskiej Sumatrze. Utrzyma się prawdopodobnie do września, gdy rozpocznie się pora deszczowa. Czerwona kropka, jak nazywają swoją ojczyznę Singapurczycy, mocno poszarzała.

Wypalanie lasów na indonezyjskiej Sumatrze to coroczne zajęcie działających tam korporacji rolniczych. „Zdobyte” w ten sposób tereny obsadzane są później palmami, z których produkuje się najważniejszy tłuszcz roślinny świata – olej palmowy. To podstawa kuchni w całej Azji Południowo-Wschodniej. Zapotrzebowanie na ten olej szybko rośnie, bo dziś wykorzystuje się go również do produkcji kosmetyków, mydła i biopaliw. Indonezja produkuje go najwięcej, dlatego jej władze nie palą się do ścigania sprawców pożarów. Pochodzący z nich dym zagraża jednak nie tylko zdrowiu Singapurczyków, ale również bezpieczeństwu żeglugi na najważniejszej arterii morskiej. Przez pobliską Cieśninę Malakka przepływa cały handel między Oceanem Indyjskim i Pacyfikiem. Tędy na wschód płynie ropa m.in. dla Chin, Japonii i Korei Pd. W drugą stronę żegluje większość produktów chińskiego przemysłu i indonezyjska kawa. 16 lat temu dym z Sumatry spowodował tam zderzenie dwóch statków. Dlatego dziś, w obawie przed kolejną katastrofą, statki w cieśninie muszą zwalniać. W nocy ruch niemal zupełnie ustaje.

Polityka 26.2013 (2913) z dnia 25.06.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną