Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Egipt zakłada pętlę

Egipska demokracja z pętlą na szyi

Projekcja laserowa na placu Tahrir. Komunikat protestujących do rządzących był jasny: wynocha. Projekcja laserowa na placu Tahrir. Komunikat protestujących do rządzących był jasny: wynocha. Li Muzi/Xinhua/ZUMAPRESS.com / Forum
Niezadowoleni na ulicach egipskich miast wezwali na pomoc wojsko, bo rozczarował ich demokratycznie wybrany rząd islamistów. Mogą prędko pożałować.
Jedna z licznych demonstracji antyprezydenckich na placu Tahrir.Gigi Ibrahim/Wikipedia Jedna z licznych demonstracji antyprezydenckich na placu Tahrir.

Ledwie dwa i pół roku temu Egipcjanie usunęli z urzędu prezydenta dyktatora Hosniego Mubaraka. Ledwie rok temu zmusili armię, która objęła rządy po upadku dyktatora, by wycofała się z pierwszego szeregu polityki. Przeprowadzili wybory, nie było większych nadużyć ani fałszerstw. Wybrali rządzących: partię Wolność i Sprawiedliwość wywodzącą się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego i prezydenta Mohammeda Morsiego. Powstały warunki, żeby po półtora roku rewolucyjnego zamętu wróciła stabilizacja – ale lepsza niż kiedyś, bo w demokratycznej szacie.

Polityka 28.2013 (2915) z dnia 09.07.2013; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Egipt zakłada pętlę"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022