Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Królewski rynek pracy

Książe Filip z żoną, księżną Matyldą. Książe Filip z żoną, księżną Matyldą. Tim Rooke/Rex Features / EAST NEWS

Trzy miesiące temu na emeryturę przeszła 75-letnia królowa Holandii Beatrycze, teraz tron zwolnił 79-letni król Belgii Albert II na rzecz 53-letniego księcia Filipa. Ale stara gwardia wciąż trzyma się mocno. 75-letni król Hiszpanii Juan Carlos ma za sobą chyba najgorszy rok w życiu (zięć defraudator i safari w Botswanie), ale ani myśli o emeryturze. Coraz chłodniejsze oceny dostaje brytyjska królowa Elżbieta II, choć może poprawi sobie notowania dzięki bliskim narodzinom prawnuka lub prawnuczki. Według sondaży coraz więcej Duńczyków chciałoby odejścia 73-letniej królowej Małgorzaty II, a Szwedzi – gdyby mogli – już dawno zwolniliby 66-letniego Karola Gustawa.

Jednak czasy są takie, że nawet gdyby wszyscy ci monarchowie zdecydowali się na emeryturę, to nie jest pewne, czy ich posady i tak nie zostaną zlikwidowane w ramach oszczędności. Według brytyjskiego „Daily Mail” ponad 70 proc. Europejczyków uważa, że monarchia to zbytek w czasach kryzysu.

Polityka 28.2013 (2915) z dnia 09.07.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 5
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Nauka

Inwazja małych obcych. Do Polski nadciągają nowe owady i pająki

Polskę zasiedla fala przybyszy z Południa. Owady i pająki przybywają z ludźmi, ale i o własnych siłach, wykorzystując ocieplenie klimatu.

Piotr Panek
13.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną