Świat

Zielony już mniej czerwony

Ofensywa polityczna szefa niemieckich Zielonych

Choć Trittin spuścił nieco z tonu, to jednak nie pozbył się łatki aroganta. Choć Trittin spuścił nieco z tonu, to jednak nie pozbył się łatki aroganta. Martin Meissner/AP/Fotolink / EAST NEWS
Jürgen Trittin, lider niemieckich Zielonych, to poważny kandydat na nowego wicekanclerza. Zaczynał jako komunizujący buntownik i prowokator. Dziś pozuje na pragmatyka i męża stanu.
„Nie zasiadam w żadnym zarządzie ani radzie nadzorczej”, chwali się na swojej stronie internetowej Trittin.Heinrich Böll Stiftung „Nie zasiadam w żadnym zarządzie ani radzie nadzorczej”, chwali się na swojej stronie internetowej Trittin.

Gdy wyszło na jaw, że amerykański wywiad na wielką skalę zbiera dane dotyczące wykonywanych w Niemczech połączeń telefonicznych, wysyłanych esemesów i maili, kanclerz Angela Merkel nabrała wody w usta. Jürgen Trittin tylko czekał na podobną okazję. W swoim stylu porównał szefową rządu i jej ministrów do trzech małp z japońskiego przysłowia: „nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego”. Zażądał też rewizji stosunków ze Stanami Zjednoczonymi i udzielenia azylu Edwardowi Snowdenowi, informatykowi, który ujawnił skalę inwigilacji.

Polityka 30.2013 (2917) z dnia 23.07.2013; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Zielony już mniej czerwony"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021