Świat

Watykańskie miotły

To już trzecia komisja papieska szykująca reformę watykańskiej biurokracji. Najpierw w kwietniu Franciszek polecił ośmiu kardynałom przygotować plan zmian w centralnej administracji kościelnej. W czerwcu powołał następną – do zbadania i naprawy papieskiego banku IOR, teraz trzecią – do kontroli zarządzania majątkiem i finansami we wszystkich watykańskich instytucjach. Tak by były bardziej odpowiedzialne i przejrzyste. Nowe „miotły” to siedmioro świeckich prawników i ekspertów od ekonomii, zarządzania i finansów (w tym jedna kobieta, specjalistka od PR, oraz były minister zdrowia z Singapuru) plus jeden duchowny z watykańskiego biura ­budżetowego.

Ten krok w dobrym kierunku przykryła jednak świeża sprawa z udziałem papieskiego delegata do IOR. Ks. Battista Ricca (57 lat) został mianowany na to bardzo ważne stanowisko w połowie czerwca. Cieszył się zaufaniem papieża Franciszka, z którym zna się dobrze, bo zarządza Domem św. Marty, hotelem kardynałów i samego papieża, gdy ten nie chciał zamieszkać w specjalnym apartamencie swych poprzedników. Według doniesień włoskiego tygodnika „L’Espresso”, prałat jest aktywnym gejem z bogatą i burzliwą historią. Media nie podważają menedżerskich kompetencji Rikki, ale wskazują na niezręczność sytuacji. Franciszek stwierdził podczas jednego z oficjalnych spotkań kościelnych, że w Watykanie istnieje „lobby gejowskie”. Nie mówił tego z aprobatą. Jak więc mogło do niego nie dotrzeć, że uczynił geja swym oficjalnym przedstawicielem do naprawy banku papieskiego? Rzecznik Watykanu ks. Lombardi uznał rewelacje prasowe za niewiarygodne. Franciszek mandatu duchownemu nie cofnął. Media uwielbiające watykańskie teorie spiskowe spekulują, że sprawa z Riccą wypłynęła, aby utrudnić Franciszkowi reformy kurii rzymskiej.

 

Polityka 30.2013 (2917) z dnia 23.07.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną