Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Cios dla Londynu

Napięcia wokół Gibraltaru

Gibraltar Gibraltar Andreas Ros Lang / PantherMedia
Hiszpania zaostrzyła kontrole celne na granicy z Gibraltarem po tym, jak władze terytorium brytyjskiego zaczęły tworzenie sztucznej rafy na zewnętrznych wodach zatoki, stanowiących przedmiot sporu między Londynem a Madrytem.
materiały prasowe

Władze Gibraltaru twierdzą, że chcą w ten sposób ułatwić zarybienie, podczas gdy Hiszpania uważa, że celem przedsięwzięcia jest uniemożliwienie hiszpańskim rybakom dostępu do ich tradycyjnej strefy połowów.

Hiszpański minister spraw zagranicznych, José Manuel García Margallo, oświadczył, że „zabawa się skończyła” i zapowiedział, że zamierza wprowadzić kolejne retorsje, takie jak „opłata za wjazd” do Gibraltaru czy kontrole skarbowe blisko 6 000 Gibraltarczyków mających posiadłości w Hiszpanii.

Brytyjski rząd wyraził w związku z tym oświadczeniem „zaniepokojenie”, zauważa *ABC, a Foreign Office oświadczył, że „zastosowane zostaną środki niezbędne do zachowania brytyjskiej suwerenności”.

Informacja pochodzi z serwisu Presseurop.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Po co przyjechał do Polski szef największej firmy zbrojeniowej świata? I co w Warszawie usłyszał?

Kiedy szef Lockheeda odwiedza jakiś kraj, pojawiają się elektryzujące pogłoski, plotki i podejrzenia. Np. o kolejnych zamówieniach F-35. Trzeba pamiętać, że taka wizyta to dyplomacja biznesowa, a nie obwoźny handel. A poza tym – kto wie, czy ważniejsza od lotnictwa nie jest tu artyleria rakietowa.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną