Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Cios dla Londynu

Napięcia wokół Gibraltaru

Gibraltar Gibraltar Andreas Ros Lang / PantherMedia
Hiszpania zaostrzyła kontrole celne na granicy z Gibraltarem po tym, jak władze terytorium brytyjskiego zaczęły tworzenie sztucznej rafy na zewnętrznych wodach zatoki, stanowiących przedmiot sporu między Londynem a Madrytem.
materiały prasowe

Władze Gibraltaru twierdzą, że chcą w ten sposób ułatwić zarybienie, podczas gdy Hiszpania uważa, że celem przedsięwzięcia jest uniemożliwienie hiszpańskim rybakom dostępu do ich tradycyjnej strefy połowów.

Hiszpański minister spraw zagranicznych, José Manuel García Margallo, oświadczył, że „zabawa się skończyła” i zapowiedział, że zamierza wprowadzić kolejne retorsje, takie jak „opłata za wjazd” do Gibraltaru czy kontrole skarbowe blisko 6 000 Gibraltarczyków mających posiadłości w Hiszpanii.

Brytyjski rząd wyraził w związku z tym oświadczeniem „zaniepokojenie”, zauważa *ABC, a Foreign Office oświadczył, że „zastosowane zostaną środki niezbędne do zachowania brytyjskiej suwerenności”.

Informacja pochodzi z serwisu Presseurop.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną