Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Telangana, czyli kłopot

Kobieta niosąca dzbanek z wodą w miejscowości Hajdarabad, stolicy stanu Andhra Pradesh. Kobieta niosąca dzbanek z wodą w miejscowości Hajdarabad, stolicy stanu Andhra Pradesh. Reuters / Forum

Indiom ma przybyć nowy stan – Telangana. Zostanie wykrojony ze stanu Andhra Pradesh w południowo-wschodniej części kraju. Zwykle to bogaci chcą uciec od biednych, aby ich nie mieć na garnuszku. Tu sytuacja jest odwrotna: nawiedzany przez susze region Telangana, liczbą ludności dorównujący Polsce, przegrywał z bogatszymi obszarami stanu, zwłaszcza w walce o podział wody z dwóch lokalnych rzek, Kryshny i Godawari. Liczy, że teraz, jako samodzielna jednostka, z własnymi parlamentarzystami, skuteczniej się dopcha do łask władzy. Te starania, okresowo nawet bardzo gwałtowne, połączone z rozruchami, trwają już od ponad pół wieku. Teraz sprzyjają polityczne okoliczności: rządząca w koalicji Partia Kongresowa walczy tu o przetrwanie (wybory za rok) i liczy na głosy obu stanów. Ale przy okazji montuje tykającą bombę: przez 10 lat wspólną stolicą ma być Hajdarabad, główny ośrodek indyjskiej informatyki. To musi zrodzić konflikt.

Ponadto, jak na komendę, obudziły się wszystkie regiony o secesjonistycznych ambicjach. A autonomiści z Gorkhaland, w Bengalu Zachodnim, już ogłosili strajk. Od ponad dekady te rosnące tendencje odśrodkowe udawało się jakoś opanować i liczba stanów zatrzymała się na 28. Teraz, za sprawą Telangany, znów może podskoczyć o parę nowych.

Polityka 32.2013 (2919) z dnia 07.08.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną