Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Telangana, czyli kłopot

Kobieta niosąca dzbanek z wodą w miejscowości Hajdarabad, stolicy stanu Andhra Pradesh. Kobieta niosąca dzbanek z wodą w miejscowości Hajdarabad, stolicy stanu Andhra Pradesh. Reuters / Forum

Indiom ma przybyć nowy stan – Telangana. Zostanie wykrojony ze stanu Andhra Pradesh w południowo-wschodniej części kraju. Zwykle to bogaci chcą uciec od biednych, aby ich nie mieć na garnuszku. Tu sytuacja jest odwrotna: nawiedzany przez susze region Telangana, liczbą ludności dorównujący Polsce, przegrywał z bogatszymi obszarami stanu, zwłaszcza w walce o podział wody z dwóch lokalnych rzek, Kryshny i Godawari. Liczy, że teraz, jako samodzielna jednostka, z własnymi parlamentarzystami, skuteczniej się dopcha do łask władzy. Te starania, okresowo nawet bardzo gwałtowne, połączone z rozruchami, trwają już od ponad pół wieku. Teraz sprzyjają polityczne okoliczności: rządząca w koalicji Partia Kongresowa walczy tu o przetrwanie (wybory za rok) i liczy na głosy obu stanów. Ale przy okazji montuje tykającą bombę: przez 10 lat wspólną stolicą ma być Hajdarabad, główny ośrodek indyjskiej informatyki. To musi zrodzić konflikt.

Ponadto, jak na komendę, obudziły się wszystkie regiony o secesjonistycznych ambicjach. A autonomiści z Gorkhaland, w Bengalu Zachodnim, już ogłosili strajk. Od ponad dekady te rosnące tendencje odśrodkowe udawało się jakoś opanować i liczba stanów zatrzymała się na 28. Teraz, za sprawą Telangany, znów może podskoczyć o parę nowych.

Polityka 32.2013 (2919) z dnia 07.08.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną