Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Pedofil niezgody

Król Muhammad VI Król Muhammad VI Moroccan Press Agency/EPA / PAP

Czego nie udało się Arabskiej Wiośnie, tego dokonał jeden wąsacz z niejasną przeszłością. Gdy w Rabacie wybuchły niedawno zamieszki, oddziały prewencji zareagowały gwałtownie, ostrzeliwując tłum gazem łzawiącym i brutalnie bijąc zgromadzonych. Wściekłość Marokańczyków wywołała decyzja króla Muhammada VI, który chciał zrobić prezent hiszpańskiemu monarsze Juanowi Carlosowi i ułaskawił 48 więźniów z hiszpańskim obywatelstwem. Szybko okazało się, że był wśród nich Daniel Galván Vińa, pedofil, który za wykorzystywanie seksualne nieletnich dostał 30 lat więzienia. Po wyjściu zza krat natychmiast wsiadł na prom do Hiszpanii i zniknął.

Maroko nie przeżywało wcześniej fali protestów, bo w kraju panuje względny (jak na ten region) liberalizm. Pod żadnym pozorem nie wolno jedynie krytykować rodziny królewskiej. Teraz Muhammad VI po raz pierwszy publicznie usprawiedliwiał się, twierdząc, że listę więźniów do ułaskawienia mu podsunięto. W niecodziennym geście spotkał się z rodzinami molestowanych dzieci i w końcu cofnął decyzję o ułaskawieniu pedofila. Hiszpańska policja już go zresztą zatrzymała, ale oba kraje będą miały problem. Zatrzymany w rzeczywistości jest Irakijczykiem, który w latach 80. zdezerterował z tamtejszej armii, a potem pracował dla hiszpańskiego wywiadu i zgodnie z prawem nie podlega ekstradycji.

Polityka 33.2013 (2920) z dnia 11.08.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną