Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

„Pomarańczowy alarm” dla pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej

Dwight Smith / PantherMedia
W liście otwartym, opublikowanym w De Volkskrant i The Independent, holenderski minister spraw społecznych i zatrudnienia Lodewijk Asscher oraz dyrektor brytyjskiej grupy doradczej Demos David Goodhart ostrzegają UE przed „negatywnymi skutkami” przybywania na rynki krajów Zachodu pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej.
materiały prasowe

Posługują się przy tym pojęciem „pomarańczowego alarmu” („code orange”), który w Holandii wskazuje na to, że wody w rzekach osiągnęły niebezpieczny poziom. Pierwszego stycznia 2014 r. w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii zniesione zostaną ostatnie ograniczenia w swobodnym przepływie pracowników z Rumunii i Bułgarii.

Asscher i Goodheart uważają w szczególności, że doprowadzi to do „dumpingu płac” spowodowanego przez pracowników ze środkowo-wschodniej Europy, kosztem ich gorzej wykształconych miejscowych kolegów. Natomiast pracownicy o wyższych kwalifikacjach będą czerpać korzyści ze swobodnego przepływu siły roboczej. Proponują więc kary dla firm, które wykorzystują pracowników, stosując przepisy płacowe obowiązujące w ich kraju pochodzenia. Według Volkskrant, otwiera to debatę na temat konieczności porozumień płacowych na poziomie europejskim.

Informacja pochodzi z serwisu Presseurop

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

AIDS: czy to nadal wstydliwa choroba i wyrok? „Wciąż się boimy, że ktoś krzywo spojrzy”

Często nie wiemy, że jesteśmy zakażeni. Wciąż się boimy, „że ktoś krzywo spojrzy”, a wiedza, że test można zrobić szybko i anonimowo, nie jest powszechna – mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, w Światowym Dniu AIDS.

Mateusz Witczak
01.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną