Świat

UE zaostrzy swoją politykę wizową

Dla kogo wizy? Dla kogo wizy? arekmalang / PantherMedia
12 września Parlament Europejski przyjął rezolucję zmieniającą rozporządzenie UE (539/2001) w sprawie obowiązków wizowych nakładanych przez niektóre państwa trzecie – w szczególności przez USA i Kanadę – na obywateli UE z Bułgarii, Cypru, Polski, Czech i Rumunii, podczas gdy obywatele tychże państw trzecich mogą bezwizowo przekraczać granice Wspólnoty.
materiały prasowe

O sprawie powiadamia rumuński dziennik Jurnalul National, po czym wyjaśnia, że Bruksela "będzie więc mogła przywrócić wizy dla obywateli USA i Kanady, jeśli Waszyngton i Ottawa nie zrezygnują z obowiązku wizowego dla obywateli UE. Zmiana wejdzie w życie 24 miesiące po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej".

UE dokona pierwszej oceny nowego mechanizmu w cztery lata po jego wprowadzeniu, precyzuje Jurnalul National.

Jak zauważa Frankfurter Allgemeine Zeitung, rezolucja dopuszcza również – w ostateczności – możliwość zawieszenia zwolnienia z wiz dla obywateli państw trzecich w przypadku masowego i nieuzasadnionego zwiększenia liczby wniosków azylowych z tych krajów w okresie sześciu miesięcy.

Kraje członkowskie UE muszą jeszcze zatwierdzić te zmiany, dodaje niemiecka gazeta, według której "to przede wszystkim rząd niemiecki zaangażował się w sprawę zmiany zasad wizowych, aby sprostać problemowi nieuzasadnionych wniosków azylowych z krajów Bałkanów Zachodnich (Serbii, Macedonii, Bośni) […], których obywatele [niepotrzebujący wiz do UE] wykorzystywali swobodę przekraczania granic UE, aby w Niemczech składać podania o azyl".

Informacja pochodzi z serwisu Presseurop

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną