Świat

Oktoberfest dla niemięsożerców

W zeszłym roku na Oktoberfest 7 mln uczestników do 15 mln litrowych kufli piwa spożyło pół miliona kurczaków, 116 całych wołów oraz 115 tys. wieprzowych kiełbas. W zeszłym roku na Oktoberfest 7 mln uczestników do 15 mln litrowych kufli piwa spożyło pół miliona kurczaków, 116 całych wołów oraz 115 tys. wieprzowych kiełbas. Michael Dalder/Reuters / Forum

W zgodnej opinii niemieckim Zielonym w ostatniej, fatalnej dla nich, kampanii wyborczej najbardziej zaszkodził pomysł, aby wprowadzić obowiązkowy dzień bezmięsny w fabrycznych i szkolnych kantynach. Ale idea, aby uczynić ukłon w stronę wegan i wegetarian (w Niemczech jest ich blisko 8 mln), opanowała nawet tak konserwatywną instytucję jak trzytygodniowy monachijski Oktoberfest, święto piwa i mięsiwa. W zeszłym roku 7 mln uczestników do 15 mln litrowych kufli piwa spożyło pół miliona kurczaków, 116 całych wołów oraz 115 tys. wieprzowych długich niczym ręka kiełbas (podajemy na odpowiedzialność „Der Spiegel”). Teraz, do 6 października, mają szansę ten rekord pobić.

W tym roku jednak po raz pierwszy od 203 lat, odkąd święto jest obchodzone na pamiątkę ślubu bawarskiego księcia Ludwika, w menu pojawiły się dania dla jaroszy, głównie na bazie soi. A gdyby i tego było mało, można się jeszcze napić… wegańskiego czerwonego wina. Aby nikt nie czuł się obco, wprowadzono nawet „Gejowską Niedzielę”. Teraz ostatnią przeszkodą do pokonania jest piwo bezglutenowe. Bawarskie Stowarzyszenie Piwowarów na razie nie chce o tym słyszeć, bo to urąga tradycyjnej recepturze, ale nawet w Bawarii nigdy nie mówcie nigdy.

Litr piwa kosztuje w tym roku średnio 9,66 euro – 3,6 proc. drożej niż przed rokiem.

Polityka 40.2013 (2927) z dnia 01.10.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak się leczy na Stadionie? „Wstyd mi, że w tym uczestniczę”

Doktor M. leczy na Narodowym. Zaprosił mnie do Regent Warsaw Hotel, jednego z droższych w stolicy. To tutaj zakwaterowano personel szpitala tymczasowego.

Paweł Reszka
21.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną