Świat

Bomby w Peszawarze

Po zamachu terrorystycznym na jednym z bazarów w Peszawarze, 29 września 2013 r. Po zamachu terrorystycznym na jednym z bazarów w Peszawarze, 29 września 2013 r. Hasham Ahmed/AFP / EAST NEWS

Położony na północy Pakistanu i leżący blisko granicy z Afganistanem trzymilionowy Peszawar stał się ostatnio częstym celem terrorystów. Od początku roku było tam już kilkanaście ataków, przy czym tylko pod koniec września bomby w mieście wybuchały trzykrotnie: pod kościołem metodystów, w miejskim autobusie i przed zatłoczonym targowiskiem. Za tymi zamachami stoją najprawdopodobniej terroryści powiązani z Tehrik-i-Taliban Pakistan, organizacją skupiającą pakistańskich talibów. Urzędujący od czerwca premier Nawaz Sharif do niedawna zapowiadał, że zneutralizuje talibów, traktując ich jak partnerów i zapraszając do rozmów bez narzucania jakichkolwiek warunków wstępnych. Jednak nowa fala zamachów sprawiła, że Sharif zmienił zdanie i żąda, by talibowie złożyli broń. Ci odpowiadają z kolei, że ataki ustaną, jeśli ich towarzysze przetrzymywani w więzieniach zostaną wypuszczeni, wojsko wycofa się z posiadających dużą autonomię Terytoriów Plemiennych i wreszcie ustanie polowanie na talibów prowadzone przez armie Pakistanu i USA za pomocą samolotów bezzałogowych. W tej atmosferze na żadne negocjacje się więc nie zanosi, a pakistańscy talibowie zapowiadają kolejne akcje.

W zeszłym roku we wszystkich zamachach terrorystycznych w Pakistanie zginęło – nie licząc sprawców – 6211 osób, a od początku tego roku ponad 4,5 tys.

Polityka 40.2013 (2927) z dnia 01.10.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak się leczy na Stadionie? „Wstyd mi, że w tym uczestniczę”

Doktor M. leczy na Narodowym. Zaprosił mnie do Regent Warsaw Hotel, jednego z droższych w stolicy. To tutaj zakwaterowano personel szpitala tymczasowego.

Paweł Reszka
21.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną