Świat

Ślub z 13-letnią córką?

Tak. W Iranie. Jeśli córka jest przybrana, a zgodę wydał sędzia. Takie mogą być praktyczne skutki rozwiązania dopuszczającego związki małżeńskie z przybranym potomstwem, przyjętego w ubiegłą niedzielę w nowej ustawie o opiece nad dziećmi. Jak każdy akt prawny wymaga on teraz zatwierdzenia przez religijną Radę Strażników, ustalającą ich zgodność z zasadami islamu i konstytucją. Ale to może być tylko formalność, bo poprzedni projekt, niezezwalający na związki małżeńskie z przybranym synem lub córką, został przez Strażników odrzucony. W Iranie można w nie wstępować, za zgodą ojca, od wspomnianych 13 lat w przypadku dziewczynek i 15 lat w przypadku chłopców. Młodsi oblubieńcy potrzebują zgody sądu. Według portalu informacyjnego Tabnak w 2010 r. (ostatnie dostępne dane) w związek małżeński wstąpiło 42 tys. dzieci w wieku 10–14 lat, a w samym Teheranie 75 małżonków miało mniej niż 10 lat.

Nadchodząca zmiana oburzyła szereg organizacji obrońców praw, głównie na emigracji, alarmujących, że to zachęta do pedofilii gwarantowanej prawem. Z kolei pomysłodawcy tłumaczą, że w intencjach był to krok w dobrym kierunku. To, co i tak działo się pokątnie, teraz wymaga przynajmniej akceptacji sędziego. Ale zdaniem gorących przeciwników nowej ustawy, dla chcącego nie jest to w Iranie przeszkoda specjalnie trudna do pokonania.

 

Polityka 40.2013 (2927) z dnia 01.10.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak się leczy na Stadionie? „Wstyd mi, że w tym uczestniczę”

Doktor M. leczy na Narodowym. Zaprosił mnie do Regent Warsaw Hotel, jednego z droższych w stolicy. To tutaj zakwaterowano personel szpitala tymczasowego.

Paweł Reszka
21.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną