Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Denga idzie

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie na zainfekowanie wirusami dengi narażonych jest ok. 2,4 mld ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie na zainfekowanie wirusami dengi narażonych jest ok. 2,4 mld ludzi. Adnan Abidi/Reuters / Forum

Indie zmagają się z falą zachorowań na dengę. Nie można się przeciw niej zaszczepić, nie ma także lekarstw skutecznie zwalczających jej wirusy. Powoduje objawy podobne do grypy: nagłą gorączkę, bóle mięśni oraz stawów; może być śmiertelna. Wielu lekarzy podejrzewa, że w całym kraju choruje nawet kilka milionów obywateli, choć tegoroczne statystyki rządowe mówią o 32 tys. zakażonych, z których zmarło ponad sto osób.

W przeciwieństwie do innych chorób, zwłaszcza tych wywoływanych przez fatalny stan higieny, denga jest egalitarna i przenoszące ją komary tak samo intensywnie mnożą się w niewielkiej ilości wody wypełniającej oponę porzuconą w slumsach, jak i w ogrodach bogaczy z najwyższych kast. W zeszłym roku właśnie na dengę zmarł Yash Chopra, reżyser, producent filmowy i jedna z gwiazd Bollywood. Do niedawna choroba pozostawała domeną Ameryki Południowej, Afryki oraz Azji Południowo-Wschodniej i raczej omijała Indie, gdzie pojawiała się sezonowo, głównie jesienią. Jednak teraz są regiony, gdzie występuje cały rok.

Epidemiolodzy obawiają się ekspansji tej choroby. Zarażające nią komary, przede wszystkim z gatunku Aedes aegypti, atakują w dzień i bardzo dobrze czują się w miastach, a okolice równika i zwrotników bardzo szybko się urbanizują. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie co roku może chorować od 50 do 100 mln osób (blisko pół miliona jest hospitalizowanych i 2,5 proc. z nich umiera), w sumie na zainfekowanie wirusami dengi narażonych jest ok. 2,4 mld ludzi. W związku z ociepleniem klimatu należy się jej spodziewać także w Europie, tym bardziej że w minionych latach przypadki zachorowań odnotowano już m.in. na portugalskiej Maderze (w 2012 r. 2 tys. chorych) oraz we Francji i w Chorwacji.

Polityka 41.2013 (2928) z dnia 08.10.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną