Chiny: jesień samokrytyki

Prezydent Xi Jinping zainaugurował w prowincji Hebei, na północy kraju, serię sesji samokrytyki, na których lokalni działacze, często ze łzami w oczach, wyznają swoje przewinienia z minionej epoki. I tak miejscowy szef propagandy Ai Wenli przepraszał, że wydał 3,3 mln juanów (ponad 1,5 mln zł) na rewię z udziałem gwiazd, a wicegubernator Yang Conyong, że w ciągu roku zużył podwójny budżet, „zbyt zajęty statystykami gospodarczymi, a za mało losem zwykłych ludzi”. Taki był wyraźny lejtmotyw pełnych skruchy wyznań, które transmitowała na żywo państwowa telewizja CCTV. Sekretarz partii Zhou Benshun i jego dwaj zastępcy, aby poznać prawdziwe problemy prowincji, zamieszkali przez trzy dni u prostych obywateli. Zebrali też w terenie 171 200 sugestii, co należy naprawić, i podsumowali je w samokrytyce.

Po Hebei przyszła kolej na prowincję Hunan i miasto wydzielone Chongqing (któremu przewodził Bo Xilai, skazany niedawno za korupcję na dożywocie). „Spójrzcie na siebie w lustrze, weźcie oczyszczającą kąpiel i szukajcie nowych rozwiązań” – zachęcał partyjnych działaczy prezydent, z transmisją na cały kraj. Wzywał też do krytyki lokalnych władz.

Ta operacja obejmie zapewne całe Chiny, tak aby zdążyć przed ważnym listopadowym III Plenum partii. Pomyślana jako lekarstwo na złe nastroje społeczne, jest też, według obserwatorów, sposobem na wymianę lokalnych kadr i wzmacnia pozycję Xi. Starszym przypomina jako żywo praktyki z epoki Mao, kiedy to wymuszana samokrytyka była narzędziem walki politycznej. Zresztą w listopadzie, po latach zapomnienia, wracają na rynek „Myśli Przewodniczącego Mao”, czyli słynna czerwona książeczka, druga na świecie po Biblii pod względem nakładu. W czasach rewolucji kulturalnej (1966–77) krążyło jej ponad miliard egzemplarzy, później wypadła z łask i masowo trafiała na przemiał. Teraz nowej redakcji podjął się płk Chen Yu z Wojskowej Akademii Nauk. Oficjalnie ma to być pomoc naukowa, a nieoficjalnie można usłyszeć, że to balon próbny, aby wysondować stosunek ekipy Xi do epoki Mao.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj