Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Komu Nobla?

Malala Yousafzai Malala Yousafzai Eskinder Debebe/United Nations/Sipa USA / EAST NEWS

W tym roku komitet powoływany przez norweski parlament ogłasza laureata Pokojowej Nagrody Nobla w piątek 11 października. Choć rzadko się zdarza, by odbierały ją osoby lub instytucje typowane wcześniej (np. 30 lat temu wyjątkiem był Lech Wałęsa), to i tak warto podkreślać, komu honory – m.in. za wkład w braterstwo między narodami – na pewno się należą. Tej jesieni murowaną faworytką jest 16-letnia Pakistanka Malala Yousafzai, która po tym, jak została postrzelona przez talibów w drodze do szkoły, głośno upomina się o prawa dzieci, zwłaszcza dziewczynek, do edukacji. Byłaby nie tylko najmłodszym laureatem i jedną z zaledwie kilkunastu kobiet, którym w 102-letniej historii nagrodę przyznano, ale także przypomnieniem, że bez edukacji kobiet wiele społeczeństw nie poradzi sobie z wyzwaniami współczesności.

Na krótkiej liście tworzonej przez Instytut Badań nad Pokojem w Oslo znalazło się m.in. UNESCO, rutynowo umieszczane w takich zestawieniach. A dalej: trzy obrończynie praw człowieka z Rosji (Ludmiła Aleksiejewa, Swietłana Ganuszkina i Lilia Szibanowa), siostra Mary Tarcisia Lokot działająca na rzecz pokoju w Ugandzie, prokurator generalna Gwatemali Claudia Paz y Paz (oskarżała byłego gwatemalskiego dyktatora o ludobójstwo) i wreszcie ginekolog Denis Mukwege, który w Kongu pomaga ofiarom przemocy na tle seksualnym.

Na listach znacznie dłuższych występują tradycyjnie autorzy inicjatyw pokojowych oraz dysydenci białoruscy i kubańscy, podobnie jak działacze z państw demokratycznych, np. amerykańscy przeciwnicy kary śmierci. Tym razem wymienia się także internetowych sygnalistów – Juliana Assange’a, Chelsea Manning (aresztowanej jako Bradley) oraz Edwarda Snowdena.

Polityka 41.2013 (2928) z dnia 08.10.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 7

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną