Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Komu Nobla?

Malala Yousafzai Malala Yousafzai Eskinder Debebe/United Nations/Sipa USA / EAST NEWS

W tym roku komitet powoływany przez norweski parlament ogłasza laureata Pokojowej Nagrody Nobla w piątek 11 października. Choć rzadko się zdarza, by odbierały ją osoby lub instytucje typowane wcześniej (np. 30 lat temu wyjątkiem był Lech Wałęsa), to i tak warto podkreślać, komu honory – m.in. za wkład w braterstwo między narodami – na pewno się należą. Tej jesieni murowaną faworytką jest 16-letnia Pakistanka Malala Yousafzai, która po tym, jak została postrzelona przez talibów w drodze do szkoły, głośno upomina się o prawa dzieci, zwłaszcza dziewczynek, do edukacji. Byłaby nie tylko najmłodszym laureatem i jedną z zaledwie kilkunastu kobiet, którym w 102-letniej historii nagrodę przyznano, ale także przypomnieniem, że bez edukacji kobiet wiele społeczeństw nie poradzi sobie z wyzwaniami współczesności.

Na krótkiej liście tworzonej przez Instytut Badań nad Pokojem w Oslo znalazło się m.in. UNESCO, rutynowo umieszczane w takich zestawieniach. A dalej: trzy obrończynie praw człowieka z Rosji (Ludmiła Aleksiejewa, Swietłana Ganuszkina i Lilia Szibanowa), siostra Mary Tarcisia Lokot działająca na rzecz pokoju w Ugandzie, prokurator generalna Gwatemali Claudia Paz y Paz (oskarżała byłego gwatemalskiego dyktatora o ludobójstwo) i wreszcie ginekolog Denis Mukwege, który w Kongu pomaga ofiarom przemocy na tle seksualnym.

Na listach znacznie dłuższych występują tradycyjnie autorzy inicjatyw pokojowych oraz dysydenci białoruscy i kubańscy, podobnie jak działacze z państw demokratycznych, np. amerykańscy przeciwnicy kary śmierci. Tym razem wymienia się także internetowych sygnalistów – Juliana Assange’a, Chelsea Manning (aresztowanej jako Bradley) oraz Edwarda Snowdena.

Polityka 41.2013 (2928) z dnia 08.10.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 7
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną