Gruzini wybierają nowego prezydenta

Pożegnanie z Miszą
W Gruzji kończy się epoka Micheila Saakaszwilego. Odchodzący prezydent nie ma jednak co liczyć na spokojną emeryturę, bo grozi mu los Julii Tymoszenko.
Prezydent Micheil Saakaszwili podczas treningu z gruzińskimi siłami specjalnymi w Tbilisi.
Irakli Gedenidze/Presidential Press Service/Handout/Reuters/Ho New/Forum

Prezydent Micheil Saakaszwili podczas treningu z gruzińskimi siłami specjalnymi w Tbilisi.

Nie chciałbym, by Saakaszwili został aresztowany, ale nic nie jest wykluczone – zapowiedział dziennikarzom premier Gruzji. – To on podejmował decyzje i on jest za nie odpowiedzialny”. Nagonkę na odchodzącego prezydenta rozpętała partia Gruzińskie Marzenie, która w październiku 2012 r. wygrała wybory parlamentarne. Jej charyzmatyczny lider Bidzina Iwaniszwili stanął na czele rządu i wciąż zapowiada, że sprawiedliwość dosięgnie nawet odchodzącego Saakaszwilego.

Gruzińscy komentatorzy zastanawiają się teraz, czy powtórzy on los swojej serdecznej koleżanki, byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, którą skazano na siedem lat więzienia za nadużycie władzy. Mimo takiego zagrożenia już dwa lata temu zapowiedział, że nie zamierza majstrować przy konstytucji i nie będzie się starał o trzecią kadencję. Gruzini wybiorą nowego prezydenta 27 października, a 45-letni Saakaszwili oficjalnie przejdzie na emeryturę.

Siła młodości

Aresztowanie byłoby nieoczekiwanym finałem błyskotliwej kariery politycznej Saakaszwilego. Za czasów jego poprzednika prezydenta Szewardnadzego była państwem wszechobecnej korupcji, wysokiej przestępczości, biedy, a przede wszystkim braku wiary w lepsze jutro. – Saakaszwili przejął to państwo w stanie rozkładu – wspomina gruziński politolog Aleksander Rondeli. Pensje i emerytury wypłacano nieregularnie, a przerwy w dostawie prądu i gazu nie dziwiły nikogo.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj