Świat

Setki uszu pięciorga oczu

Kto kogo i jak podsłuchuje?

Największa stacja nasłuchowa sieci Echelon w Menwith Hill brytyjska jest tylko z nazwy. Na 1800 pracowników 1200 to Amerykanie. Największa stacja nasłuchowa sieci Echelon w Menwith Hill brytyjska jest tylko z nazwy. Na 1800 pracowników 1200 to Amerykanie. Nigel Roddis/Reuters / Corbis
Pięć państw anglosaskich tworzy najpotężniejszy sojusz szpiegowski w historii. Reszta świata dziś oburza się na jego praktyki, ale chętnie by się do niego przyłączyła.
Siedziba główna NSA w forcie Meade w stanie Maryland. Tu trafiają wszystkie zebrane przez sojuszników dane.Nieznany/Wikipedia Siedziba główna NSA w forcie Meade w stanie Maryland. Tu trafiają wszystkie zebrane przez sojuszników dane.

Chcemy Kofiego Annana” – brzmiały pierwsze słowa krótkiego maila, który miał trafić do Centrum Łączności Rządowej (GCHQ), czyli brytyjskiej agencji zajmującej się szpiegostwem telekomunikacyjnym. W 2004 r. treść tego maila ujawniła Katharine Gun, tłumaczka agencji. Nie do końca wiadomo, w jaki sposób ta wiadomość trafiła do Gun, ale Amerykanie z Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), którzy ją wysłali, prosili brytyjskie służby, aby „zainteresowały się” nie tylko wspomnianym szefem ONZ, ale również przedstawicielstwami Angoli, Bułgarii, Kamerunu, Chile, Gwinei i Pakistanu.

Polityka 45.2013 (2932) z dnia 05.11.2013; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Setki uszu pięciorga oczu"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020