Terroryści baskijscy wychodzą na wolność

Prawa każdego człowieka
Trybunał w Strasburgu kazał Hiszpanii uwolnić terrorystów, seryjnych morderców i gwałcicieli, którym skończyły się wyroki. Politycy chcieli uchronić społeczeństwo przed tymi przestępcami i trzymać ich w więzieniach dalej, ale sędziowie postanowili uchronić przestępców przed politykami.
Ines del Rio (trzecia po prawej) tuż po uwolnieniu.
Eliseo Trigo/EPA/PAP

Ines del Rio (trzecia po prawej) tuż po uwolnieniu.

Ostatni raz, kiedy Inés del Río mogła wybrać się do kina, na hiszpańskich ekranach królowała „Podróż donikąd”, arcydzieło Fernando Fernána Gómeza. Dziś lokalnym hitem jest film „Wiedźmy z Zugarramurdi”. Jego akcja toczy się w małej baskijskiej wiosce rozsławionej stosami, na których w XVII w. palono kobiety oskarżone o czary. W przypadku del Río oba te tytuły mają symboliczną wymowę. Gdy 2 czerwca 1987 r. policja zatrzymała ją podczas podróży na południu kraju, opinia publiczna była przekonana, że będzie siedzieć za kratami aż do śmierci. Ale dwa tygodnie temu kobieta niespodziewanie wyszła na wolność. Do kina jednak szybko nie zawita, bo wściekli Hiszpanie widzą w tej rudowłosej Baskijce (urodzonej niedaleko Zugarramurdi) kolejną czarownicę, którą najchętniej by spalili.

Zapracowała na taką opinię. Do ETA, baskijskiej organizacji terrorystycznej, wstąpiła jeszcze jako dwudziestokilkulatka i choć towarzysze wołali na nią Mała, to w historii terroru zapisała się wielkimi zgłoskami. Należała do Komanda Madryt, najkrwawszego oddziału w dziejach ruchu, który w ponad 50 krwawych zamachach pozbawił życia 83 osoby, a ranił kilkakrotnie więcej. Del Río udowodniono, że w latach 1984–86, czyli apogeum działalności grupy, brała udział w przynajmniej sześciu atakach, w których zginęły 24 osoby.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną