Świat

Opera mydlana

Arafat otruty polonem?

„Jaser Arafat został otruty przez swoich przeciwników politycznych radioaktywnym pierwiastkiem polonium” – oświadczyła w ub. środę mieszkająca w Paryżu Suha Arafat.

Wdowa po palestyńskim przywódcy wyciągnęła palec oskarżający w stronę najbliższego otoczenia Arafata w Ramalli, twierdząc, że trucizna została podana w filiżance kawy lub herbaty. W rozmowie z dziennikarzami agencji Reuters oparła się na wyniku badań przeprowadzonych przez zespół szwajcarskich naukowców z Fakultetu Fizyki Jądrowej w Lozannie i zapowiedziała światową akcję, która doprowadzi do ukarania winnych.

Suha nie próbuje oskarżyć Izraela o morderstwo. Nie ulega wątpliwości, że będzie to początek kampanii politycznej przeciw obecnemu, znienawidzonemu przez Suhę rządowi Mahmuda Abbasa. Za wcześnie jeszcze, by ustalić kto i jak tę kampanię poprowadzi, ponieważ Suha, wywodzącąca się z zamożnej grecko-katolickiej rodziny, nigdy nie była traktowana jako pierwsza dama narodu palestyńskiego.W grę wchodzą nie tylko racje polityczne, ale przede wszystkim miliardowy majątek, który pozostawił po sobie Jaser Arafat. Dziennik „Washington Post” ocenił jego prywatny stan konta na 11 mld dolarów. Dotychczas nie udało się ustalić, gdzie i w jaki sposób pieniądze te zostały zainwestowane.

Niecierpliwa jak zwykle, Suha Arafat pospieszyła się z wysnuciem ostatecznych wniosków. Francuscy i rosyjscy eksperci, którzy również brali udział w ekshumacji zwłok w Ramalli, nie opublikowali jeszcze swoich komunikatów. Szczególnie istotne będą wyniki ekspertyzy rosyjskiej, ponieważ wywiad moskiewski posłużył się Polonem 210 do zgładzenia przebywającego w Londynie dysydenta Litwinienko i należy założyć, iż ma wiedzę, umożliwiającą jego wykrycie, nawet dziewięć lat po śmierci otrutej osoby. Jaser Arafat wydał ostatnie tchnienie w wojskowym szpitalu Percy pod Paryżem jesienią roku 2004.

Także okoliczności ślubu Suhy (z domu Tawil) z przywódcą OWP okryte są mgłą tajemnicy. Nie wiadomo, czy przyjęła islam jako swoją wiarę; wiadomo tylko, że po krótkim pożyciu z Jaserem wyjechała z Gazy, wówczas stolicy Autonomii Palestyńskiej, aby urodzić córkę w luksusowym francuskim szpitalu położniczym. Po śmierci męża zamieszkała w Tunezji; zamieszana w biznesową aferę korupcyjną uciekła na Maltę – ścigana międzynarodowym nakazem aresztu. Jeśli na podstawie ekspertyz sądowych rozpęta kampanię mającą na celu obalenie rządu Mahmuda Abbasa, nawet wsród jego przeciwników nie łatwo znajdzie wpływowych popleczników. Rzecznik izraelskiego MSZ Jigal Palmor określił zaistniałą sytuację jako „opera mydlana”.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną