Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Filozof i najmłodszy premier na świecie

Nowy premier Gruzji 31-letni Irakli Garibaszwili ze swym protektorem Bidziną Iwaniszwilim. Nowy premier Gruzji 31-letni Irakli Garibaszwili ze swym protektorem Bidziną Iwaniszwilim. Zurab Kurtsikidze/EPA / PAP

Zmiany na szczytach władzy w Gruzji. Doskonale znanego w Polsce prezydenta Micheila Saakaszwilego, który po blisko dekadzie rządów wyczerpał limit kadencji dozwolonych konstytucją, zastąpił Giorgi Margwelaszwili, 44-letni filozof i były minister edukacji. Co prawda październikowe wybory wygrał w pierwszej turze, zdobywając 62 proc. głosów, ale pozbawiony jest charyzmy poprzednika, nie ma także zbyt wiele doświadczenia politycznego ani własnego zaplecza. Cieszy się za to poparciem głównego przeciwnika Saakaszwilego, miliardera Bidziny Iwaniszwilego, twórcy partii Gruzińskie Marzenie. Nowy prezydent w inauguracyjnym przemówieniu dziękował jedynie swemu patronowi (za zjednoczenie Gruzinów), a o Saakaszwilim nawet nie wspomniał. Ten zresztą na inaugurację nie przyszedł i jako powód podał prześladowanie swojego obozu, którego członkowie oskarżani są o nadużycia władzy.

Niektórzy z dawnych współpracowników Saakaszwilego trafili do aresztów. Zatrzymywały ich służby podległe Iraklemu ­Garibaszwilemu, dotychczasowemu ministrowi spraw wewnętrznych, który od 24 listopada ma być nowym premierem – miejsce zwalnia bogacz Iwaniszwili, który po krótkim romansie z polityką wraca do biznesu. Były szef MSW stanie się najbardziej wpływowym politykiem w kraju, gdyż ostatnie zmiany konstytucji zwiększyły władzę premiera – tak skrojone stanowisko szykował dla siebie Saakaszwili, ale plany pokrzyżował mu Iwaniszwili.

Nowy premier ma dopiero 31 lat i będzie najmłodszym szefem rządu państwa demokratycznego, na świecie pod tym względem nadal nie do pobicia jest Kim Dzong Un, 30-letni dyktator Korei Płn. Garibaszwili ma dyplomy magistra stosunków międzynarodowych z uniwersytetu Tbilisi oraz Paris-1 i oczywiście błogosławieństwo Iwaniszwilego. Zanim został ministrem, był prawą ręką oligarchy i dyrektorem w jego imperium biznesowym. Obaj nominaci obiecują, że będą kontynuować politykę miliardera: chcą utrzymać prozachodni kurs Gruzji i wreszcie jakoś ułożyć stosunki z Rosją.

Polityka 47.2013 (2934) z dnia 19.11.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

AIDS: czy to nadal wstydliwa choroba i wyrok? „Wciąż się boimy, że ktoś krzywo spojrzy”

Często nie wiemy, że jesteśmy zakażeni. Wciąż się boimy, „że ktoś krzywo spojrzy”, a wiedza, że test można zrobić szybko i anonimowo, nie jest powszechna – mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, w Światowym Dniu AIDS.

Mateusz Witczak
01.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną