Świat

Cztery kraje w Imantau

Niezwykłe dzieje kazachskiej wioski

Imantau. Droga i rzeka dzieliły kiedys wieś na cztery części: kazachską, rosyjską, tatarską i niemiecką. Imantau. Droga i rzeka dzieliły kiedys wieś na cztery części: kazachską, rosyjską, tatarską i niemiecką. Julia Wizowska / Polityka
W jednej kazachskiej wiosce swojego miejsca szukają różne narody. Teraz najżywotniejszy jest tatarski.
Źródła dostatku rodziny Omarowów - pszczoły Iliasa.Julia Wizowska/Polityka Źródła dostatku rodziny Omarowów - pszczoły Iliasa.

Zza gór przedzierają się dopiero pierwsze promienie słońca, ale we wsi już panuje ruch. Omarowowie nie próżnują. Taufik krząta się po plantacji pomidorów, Sujunbike w kuchni warzy pilaw, bo na obiad ma się zjechać cała rodzina. A ubrany w wojskowy strój Ilias jedzie właśnie do pasieki.

Ilias zawsze ma na sobie moro, bojówki, czapkę z daszkiem i kurtkę w barwach ochronnych, czasem też T-shirt do kompletu. Gdy zniszczy jeden zestaw, kupuje kolejny.

Polityka 47.2013 (2934) z dnia 19.11.2013; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Cztery kraje w Imantau"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021