Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Polowanie na kulawą kaczkę

Czy Barack Obama zamieni się wkrótce w kulawą kaczkę? Czy Barack Obama zamieni się wkrótce w kulawą kaczkę? PhotoXpress / BEW

To może być ostatni aktywny rok dla prezydenta Baracka Obamy, bo choć kadencja kończy mu się dopiero w 2017 r. i nie grozi mu raczej impeachment, wielka reforma systemu zdrowotnego, której się bohatersko podjął, już w listopadzie może zamienić go w kulawą kaczkę. W Ameryce określa się tak prezydentów, którzy albo kończą urzędowanie i nie podejmują już ważnych decyzji, albo są zablokowani przez Kongres opanowany przez wrogie siły polityczne.

Pierwszy etap reformy Obamacare rozpoczął się w październiku. Z problemami, bo szwankowała strona internetowa, na której Amerykanie mogą kupować pakiety ubezpieczeniowe. To zniechęciło wielu zainteresowanych, a jeśli do wiosny co najmniej 7 mln osób tych pakietów nie wykupi, cała reforma może się nie udać.

Obamacare to śmiały pomysł, jak ubezpieczyć 48 mln Amerykanów dotychczas niemających prawa do opieki zdrowotnej. Chodzi o tych niewystarczająco biednych, którzy jeszcze nie kwalifikują się do darmowej opieki, ale nie stać ich też na prywatne ubezpieczenie. Jednak republikanie już teraz zdobywają wyborców, twierdząc, że zmuszanie obywateli do ubezpieczania się jest niszczeniem amerykańskiej wolności. Jeśli w dodatku Obamacare nie wypali, demokratów czeka klęska w listopadowych wyborach uzupełniających do Kongresu. A wtedy rozpocznie się republikańskie polowanie na kaczkę.

Polityka 1.2014 (2939) z dnia 26.12.2013; Ludzie i wydarzenia 2014 - świat; s. 10
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną