Polowanie na kulawą kaczkę
Czy Barack Obama zamieni się wkrótce w kulawą kaczkę?
PhotoXpress/BEW

Czy Barack Obama zamieni się wkrótce w kulawą kaczkę?

To może być ostatni aktywny rok dla prezydenta Baracka Obamy, bo choć kadencja kończy mu się dopiero w 2017 r. i nie grozi mu raczej impeachment, wielka reforma systemu zdrowotnego, której się bohatersko podjął, już w listopadzie może zamienić go w kulawą kaczkę. W Ameryce określa się tak prezydentów, którzy albo kończą urzędowanie i nie podejmują już ważnych decyzji, albo są zablokowani przez Kongres opanowany przez wrogie siły polityczne.

Pierwszy etap reformy Obamacare rozpoczął się w październiku. Z problemami, bo szwankowała strona internetowa, na której Amerykanie mogą kupować pakiety ubezpieczeniowe. To zniechęciło wielu zainteresowanych, a jeśli do wiosny co najmniej 7 mln osób tych pakietów nie wykupi, cała reforma może się nie udać.

Obamacare to śmiały pomysł, jak ubezpieczyć 48 mln Amerykanów dotychczas niemających prawa do opieki zdrowotnej. Chodzi o tych niewystarczająco biednych, którzy jeszcze nie kwalifikują się do darmowej opieki, ale nie stać ich też na prywatne ubezpieczenie. Jednak republikanie już teraz zdobywają wyborców, twierdząc, że zmuszanie obywateli do ubezpieczania się jest niszczeniem amerykańskiej wolności. Jeśli w dodatku Obamacare nie wypali, demokratów czeka klęska w listopadowych wyborach uzupełniających do Kongresu. A wtedy rozpocznie się republikańskie polowanie na kaczkę.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną