Najważniejsze wydarzenia ze świata w 2013 roku

Podsumowanie: Świat 2013
Obojętność wobec Syrii, Snowden rozpowszechniający tajemnice Ameryki, nowy styl papieski, protesty na Majdanie i, jak co roku, klęski żywiołowe, których nie dało się przewidzieć. Dziennikarze POLITYKI zebrali najważniejsze, najszerzej komentowane i najciekawsze wydarzenia ze świata z mijającego 2013 roku.

Arabom wiatr w oczy

Zima w zniszczonej wojną domową Syrii.
Yazan Homsy/Reuters/Forum

Zima w zniszczonej wojną domową Syrii.

Trudno było wymyślić gorszy scenariusz dla Syrii niż ten, który się zrealizował. Poza tysiącami ofiar przyszła kolejna tragedia – międzynarodowe zapomnienie. Nastroje trochę poprawiła wrześniowa umowa, w której Baszar Asad zgodził się oddać broń chemiczną. W Egipcie armia znów uznała, że jest mądrzejsza od Egipcjan, i w lipcu dokonała zamachu stanu. W Iraku, który przestał już praktycznie istnieć jako jedno państwo, liczba zamachów powraca do poziomu z najgorszego 2006 r. Jedynym pozytywem mógłby być Iran – w listopadzie podpisał z mocarstwami porozumienie nuklearne, znoszące część sankcji. Tyle że Irańczycy to nie Arabowie.

 

 Angela jako Hitler

Zbuntowani Cypryjczycy.
Milos Bicanski/Getty Images/FPM

Zbuntowani Cypryjczycy.

Problemy gospodarcze to jedno, ale w jakim stanie musi być szkolnictwo, skoro młodzi Cypryjczycy porównywali w tym roku Angelę Merkel do Adolfa Hitlera? Szczególnie że w marcu to przede wszystkim Niemcy wzięli na siebie pomoc dla bankrutującego Cypru. Choć jest jedno podobieństwo – po wrześniowym zwycięstwie w wyborach do Bundestagu pani kanclerz (jeśli dotrwa do końca kadencji) będzie rządziła Niemcami tak długo jak jej niesławny poprzednik.

 

 Kaleka Ameryka

Na plakacie Edward Snowden oskarżony o zdradę amerykańskich tajemnic.
Philippe Lopez/AFP

Na plakacie Edward Snowden oskarżony o zdradę amerykańskich tajemnic.

Na własne życzenie kilkakrotnie w tym roku groziło jej bankructwo (klif fiskalny, limit zadłużenia). W czerwcu szeregowy pracownik wywiadu Edward Snowden wykradł tysiące jej tajemnic, a jesienią powodzenie największej w dziejach reformy systemu zdrowotnego zawisło na szwankującej stronie internetowej. Jakim cudem Ameryka jest wciąż największą potęgą świata?

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną