Świat

Grecja przejmuje ster

Wczoraj bankrut, dziś przewodniczy UE

1 stycznia Ateny przejęły przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Złośliwi widzą w tym świadectwo upadku Europy, pielęgnowania fałszywych pozorów.

Bo oto stery Unii przejmuje kraj - bankrut, uzależniony od pomocy innych, upokorzony pakietami pomocowymi. Będzie przewodził debatom i organizował szczyty Rady, choć jego rząd nie ma większego posłuchu w Unii. Ale to błędna wizja. Grecja jest finansowo zależna od Europy, ale politycznie suwerenna, a jej przewodnictwo to dowód, że każdy kraj ma w Unii te same prawa, co pozostałe.

Jedno, co o tej prezydencji można powiedzieć już teraz, to że będzie krótka. Formalnie potrwa do końca czerwca 2014, ale w praktyce zakończy się w kwietniu – wtedy odbędzie się ostatnie posiedzenie Parlamentu Europejskiego, bez którego zgody nie można podjąć żadnych ważnych decyzji w Unii. W maju odbędą się wybory europejskie, a nowy parlament nie zbierze się już przed końcem greckiej prezydencji. Dlatego Grecy nie przesadzają z planami: chcą dopiąć drugi filar unii bankowej, czyli system restrukturyzacji banków i doprowadzić do debaty o migracjach.

Przewodząc Unii, Grecja będzie myśleć nie o tym, co Europejczycy myślą o niej, tylko o tym, co Grecy myślą o Unii. Rząd Antonisa Samarasa ma przeciw sobie dwa populizmy antyeuropejskie: po prawej faszystowski Złoty Świt, po lewej socjalizującą Syrizę, która prowadzi w sondażach. A przed sobą wybory europejskie, w których Grecy będą chcieli zapewne ukarać partie głównego nurtu za zbytnią uległość wobec dyktatu ekonomicznego Niemiec.

W tych warunkach trzeba trzymać kciuki za rząd w Atenach – przez najbliższe pół roku będzie się narażał w obronie Unii. 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną