Świat

Pasztet po katarsku

Mundial w Katarze, ale nie latem

Mundial zimą zamiast święta stanie się kolejnym odcinkiem piłkarskiej młócki.

Pogodowe absurdy stają się codziennością, jeśli jednak czegoś można być pewnym, to tego, że latem w Katarze z nieba leje się żar. Oczywiście jest to zjawisko powszechnie znane, ale podczas głosowania nad wyborem gospodarza mundialu 2022 roku zdrowy rozsądek przegrał z kopertami wypchanymi petrodolarami szejków.

Gdyby działanie na szkodę futbolu było karalne, wszystkie grube ryby FIFA, które przyłożyły ręce do katarskiego mundialu, a którym nie udało się udowodnić, że byli w swym wyborze uczciwi oraz bezinteresowni, powinni wylecieć z posad. Ale to tylko pobożne życzenie – póki władcą futbolu pozostaje Sepp Blatter, stanowiskami płacą tylko dwie kategorie działaczy: umoczeni w korupcję tak bardzo, że już nie da się ich bronić albo mianowani na kozłów ofiarnych.     

Zapowiedź zorganizowania mistrzostw bardziej znośną dla organizmów ludzkich porą roku jest jak na razie mglista, bo inna być nie może. Nie bardzo wiadomo, jak władcy futbolu wyobrażają sobie pogodzenie ratowania katarskiego turnieju z interesami piłki klubowej. W związku z tym, że popyt na futbol ma się świetnie, piłkarski kalendarz jest przeładowany do absurdu. Wciskanie mundialu między rozpędzone rozgrywki ligowe i pucharowe bez ich ograniczenia wydaje się niemożliwe. Sensowniej byłoby przenieść mistrzostwa do kraju, gdzie latem nie wieją pustynne wiatry, ale taki scenariusz nie wchodzi w grę. Chyba że FIFA zacznie szukać haków na szejków, byle tylko dać pretekst do wyboru awaryjnego gospodarza.   

Ślepa uliczka, w jaką zapędzili się fifowscy notable przez swoją chciwość lub – w najlepszym razie – bezmyślność i krótkowzroczność to teraz ich zmartwienie. Efektem ubocznym tego zamieszania jest również postępująca degradacja futbolu w wydaniu narodowym. Już dawno stał się on kulą u nogi bieżących piłkarskich interesów. Mundial latem to było jednak święto, również dlatego, że następowało po poście spowodowanym końcem lig i pucharów. Mundial zimą to tylko kolejny element piłkarskiej młócki, podawanej z dostawą do domu, już dziś w niestrawnych ilościach. Na wielkich turniejach futbol bronił się sam, jednak im bardziej kojarzy się on z samowolką i zepsuciem piłkarskich bonzów, tym bardziej jego czar słabnie.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną