Świat

Saudyjki mogą więcej

Kobiety w Arabii Saudyjskiej zyskują kolejne prawa. Bardzo powoli. Kobiety w Arabii Saudyjskiej zyskują kolejne prawa. Bardzo powoli. Jayson De Leon / Wikipedia

Jak poinformował Ahmad Al-Laheedan z saudyjskiego Biura Paszportów, czasowo zawieszony został system każdorazowego esemesowego powiadamiania opiekunów Saudyjek, iż właśnie przekroczyły one granicę. Działał on od listopada 2012 r. System idzie do przeglądu, a po ponownym uruchomieniu będzie już tylko opcjonalny, to znaczy męski opiekun kobiety – w zależności od okoliczności: ojciec, mąż, brat czy syn, w pewnych sytuacjach rodzinnych nawet nieletni – będzie otrzymywał takie informacje od służb granicznych jedynie na własne życzenie. Na kobiecych blogach, dosyć tu żywotnych, z miejsca rozgorzała dyskusja, czy to krok do przodu. Niby tak, „przestajemy być traktowane jak dzieci”, ale nadal, aby wyjechać, wymagana będzie zgoda opiekuna. Można za to już jeździć na rowerze i motorowerze, właśnie zapadła taka decyzja, co prawda w terenie zamkniętym, w pełnym stroju i obowiązkowo w towarzystwie męskiego krewnego. Nadal, mimo akcji niepokornych, nie można prowadzić samochodu. Można od 2011 r. głosować, a za rok można będzie nawet zostać wybraną do lokalnej rady. Będzie o czym pisać na blogach.

Polityka 4.2014 (2942) z dnia 21.01.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dzisiejsza bieda jest inna. Pieniądze jej nie przegonią

Według GUS bieda jest w Polsce marginesem: w skrajnym ubóstwie żyje nieco ponad 4 proc. Polaków i tylko 6,5 proc. rodzin wielodzietnych. 500 plus poprawiło statystyki finansowe, ale ci naprawdę najubożsi bardziej niż pieniędzy potrzebują ludzkiej pomocy.

Juliusz Ćwieluch
26.03.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną