Świat

Koszty kanonizacji, czyli ile za aureolę?

Sama opłata dla postulatora, który przygotowuje hagiografię kandydata do świętości, sięga czasem kilkunastu tysięcy euro. Sama opłata dla postulatora, który przygotowuje hagiografię kandydata do świętości, sięga czasem kilkunastu tysięcy euro. Stefano Rellandini/Reuters / Forum
Proces kanonizacyjny może nie tylko trwać kilka wieków, ale też kosztować krocie.

Według rzecznika katolickiej archidiecezji Indianapolis w USA nawet milion dolarów. Sama opłata dla postulatora, który przygotowuje hagiografię kandydata do świętości, sięga czasem kilkunastu tysięcy euro. Przeciętny koszt wszystkich ekspertyz i korespondencji to przynajmniej 250 tys. euro. Dla biedniejszych krajów i diecezji to kwoty prawie nieosiągalne. Stąd też wielkie dysproporcje w liczbie kandydatów na ołtarze.

Fala Franciszkowych zmian dotarła również tu. Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych opublikowała oficjalny cennik usług związanych z kanonizacją, skończą się więc „ceny umowne”, a biedniejsi powinni zapłacić mniej. Poza tym Kościół będzie zachęcał osoby i instytucje świeckie do wspierania – by nie rzec: sponsorowania – procesów kanonizacji. Po ogłoszeniu cennika pojawiły się sugestie, że może dojść do buntu w gronie zawodowych postulatorów, głównie Włochów, którzy boją się o swoje stawki.

Polityka 5.2014 (2943) z dnia 28.01.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej: złoty interes patriotów. Ta historia ma dwie odsłony

Co łączy znikające sztabki złota i emeryta, który w kolejce po piwo zostaje prezesem spółki? Okazuje się, że jedno – Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Juliusz Ćwieluch
06.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną