Koszty kanonizacji, czyli ile za aureolę?
Proces kanonizacyjny może nie tylko trwać kilka wieków, ale też kosztować krocie.
Sama opłata dla postulatora, który przygotowuje hagiografię kandydata do świętości, sięga czasem kilkunastu tysięcy euro.
Stefano Rellandini/Reuters/Forum

Sama opłata dla postulatora, który przygotowuje hagiografię kandydata do świętości, sięga czasem kilkunastu tysięcy euro.

Według rzecznika katolickiej archidiecezji Indianapolis w USA nawet milion dolarów. Sama opłata dla postulatora, który przygotowuje hagiografię kandydata do świętości, sięga czasem kilkunastu tysięcy euro. Przeciętny koszt wszystkich ekspertyz i korespondencji to przynajmniej 250 tys. euro. Dla biedniejszych krajów i diecezji to kwoty prawie nieosiągalne. Stąd też wielkie dysproporcje w liczbie kandydatów na ołtarze.

Fala Franciszkowych zmian dotarła również tu. Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych opublikowała oficjalny cennik usług związanych z kanonizacją, skończą się więc „ceny umowne”, a biedniejsi powinni zapłacić mniej. Poza tym Kościół będzie zachęcał osoby i instytucje świeckie do wspierania – by nie rzec: sponsorowania – procesów kanonizacji. Po ogłoszeniu cennika pojawiły się sugestie, że może dojść do buntu w gronie zawodowych postulatorów, głównie Włochów, którzy boją się o swoje stawki.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną