Świat

Autostrada NATO

Kwatera główna NATO w Brukseli. Wciąż w budowie. Kwatera główna NATO w Brukseli. Wciąż w budowie. POOL New/Reuters / materiały prasowe

Z nową kwaterą główną NATO (też w Brukseli, po drugiej stronie ulicy) jest trochę tak jak z naszą budową autostrad, co powinno stanowić pocieszenie. Przetarg wygrało w 2010 r. konsorcjum BAM Alliance, oferujące supernowoczesny szklany pałac za 460 mln euro. Co powinno wzbudzić niepokój, bo było to o 210 mln poniżej kosztów szacowanych przez NATO. Ale nie wzbudziło. Stopniowo koszty, na skutek rozmaitych nieprzewidzianych trudności i przeszkód, wzrosły do 1,05 mld euro (skąd my to znamy?). Ale i to okazało się za mało. Konsorcjum, jak donosi „Spiegel”, stanęło na skraju niewypłacalności. Aby móc skończyć, domaga się kolejnych 245 mln. I chyba je dostanie, wysupłane solidarnie przez 28 państw członkowskich – pisze tygodnik, powołując się na niemieckie źródła w kwaterze. Wstrzymanie prac groziłoby bezprzykładną kompromitacją, że oto najpotężniejszy sojusz wojskowy świata, który lubi się powoływać na wyzwania XXI w., nie potrafi zbudować swojej siedziby. Tak czy inaczej prace są już opóźnione o 10 miesięcy, co stanowi ciężki zgryz dla sekretarza generalnego NATO. Duńczyk Anders Fogh Rasmussen kończy kadencję we wrześniu i będzie musiał złożyć jakiś meldunek. Z kolei doglądający budowy belgijski minister obrony Pieter De Crem ma ambicje przejąć stery po Rasmussenie i też może się na tym poślizgnąć.

Polityka 7.2014 (2945) z dnia 11.02.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Kryzys diagnostyki prenatalnej. „Po co pani teraz te wyniki?”

Zgodnie z wiedzą medyczną jest tylko jedno wskazanie do przeprowadzenia badań prenatalnych, czyli tzw. żywa ciąża. W Polsce dotąd nieuznawane.

Agata Szczerbiak
20.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną