Świat

Chiny w drodze

Chińczycy w drodze na święta. Chińczycy w drodze na święta. AN

Baidu, najpopularniejsza wyszukiwarka Chin, na podstawie danych logowania użytkowników stworzyła mapę ilustrującą podróże Chińczyków podczas chińskiego nowego roku (Rok Konia zaczął się 31 stycznia). Gwoździem programu w sumie 40-dniowych obchodów są podróże do domów rodzinnych. Pociągami, samochodami, autobusami i samolotami przemieści się rekordowe 3,65 mld osób (chodzi o liczbę „osobopodróży”). Dla wielu robotników samotnie pracujących w miastach kilka dni wolnego na początku roku to jedyna okazja, by spotkać się z żonami, dziećmi i najbliższymi krewnymi, którzy pozostają na wsi.

W szczycie powrotów do domu fala podróżnych zderzyła się z gwałtownymi śnieżycami, które sparaliżowały autostrady, koleje i lotniska. Linie lotnicze i bez żadnych świąt nadwerężają cierpliwość klientów, opóźnienia zazwyczaj kończą się wybuchami ­indywidualnego gniewu, objawiającymi się np. karczemnymi awanturami na pokładzie. Ale tym razem zbuntowało się 2 tys. pasażerów pozostających na zasypanym lotnisku w Zhengzhou (dwumilionowe miasto na wschodzie Chin) – niezadowoleni długim oczekiwaniem zdemolowali halę odlotów.

Polityka 7.2014 (2945) z dnia 11.02.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną