Świat

Gorąco też w Wenezueli

Jedna z kobiet protestujących przeciwko prezydentowi Maduro, 22 lutego 2014 r., Caracas, Wenezuela. Jedna z kobiet protestujących przeciwko prezydentowi Maduro, 22 lutego 2014 r., Caracas, Wenezuela. Miguel Gutierrez/EPA / PAP

Nazwali się Tupamaros, na cześć słynnej partyzantki urugwajskiej z lat 60. i 70. Jeżdżą na motocyklach, na co dzień zajmują się promocją sportu i kultury w slumsach Caracas, ale gdy dochodzi do ulicznych zadym, zamieniają się w prorządową bojówkę, broniącą rewolucji Hugo Cháveza, której przywódcą po śmierci ojca-założyciela jest prezydent Nicolas Maduro. Ich hasłem zawsze było „Rewolucja – z Chávezem lub bez Cháveza”, co znaczyło, że gdyby wódz zdradził, daliby mu popalić. Znaczy też, że nie dadzą się podporządkować władzy, nawet tej, którą popierają. Właśnie przekonuje się o tym Maduro, który nakazał aresztować „tych, którzy podają się za chavistów i zastraszają klasę średnią”.

Od miesiąca Wenezuelą wstrząsają manifestacje przeciwników rządu i Tupamaros mają na koncie pobicia demonstrantów. Niespełna rok po śmierci wodza podzielona opozycja skrzykuje marsze antyrządowe. Z sukcesem. W kraju od lat galopuje inflacja i rośnie przemoc uliczna, Caracas to jedno z najbardziej niebezpiecznych miast w regionie. Maduro nie panuje nad swoimi. Nakazał aresztowanie policjantów, którzy – jak twierdzi – wbrew rozkazom otworzyli ogień do protestujących. Podczas dramatycznej konferencji prasowej prezydent ogłosił, że wewnątrz obozu władzy przygotowuje się zamach stanu przeciwko niemu. Nie powiedział, kto, ale prawdopodobnie chodzi o Diosdada Cabella, szefa parlamentu, byłego wojskowego, który aspiruje do spuścizny po ­Chávezie. ­Wielu boi się Cabella w roli wodza: ma reputację zamordysty. ­Opozycja nie ustępuje. Ciąg dalszy wkrótce nastąpi.

Polityka 9.2014 (2947) z dnia 25.02.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną