Międzynarodowy serial z rakietami
Władze Izraela urządziły oficjalny pokaz przechwyconego na statku Klos - C uzbrojenia przemycanego z Syrii do strefy Gazy.
Amir Cohen/Reuters/Forum

Władze Izraela urządziły oficjalny pokaz przechwyconego na statku Klos - C uzbrojenia przemycanego z Syrii do strefy Gazy.

To mógłby być odcinek serialu szpiegowskiego, tyle że wszystko wydarzyło się naprawdę. W czwartek 20 lutego o godzinie drugiej po północy sztab operacyjny izraelskiego wywiadu odebrał wiadomość z dronów krążących nad Syrią: duży ładunek skrzyń został przewieziony z magazynów broni w głębi kraju na damasceńskie lotnisko wojskowe i załadowany do samolotów transportowych AN-22. Dwie godziny później maszyny przecięły obszar powietrzny Iraku, a wczesnym rankiem wylądowały w Teheranie. Podczas prac przeładunkowych agenci izraelscy stwierdzili, że pojemniki zawierają, obok innych rodzajów broni, dziesiątki rakiet średniego zasięgu ziemia–ziemia typu M-302, wszystkie produkcji syryjskiej.

Od tej chwili w Jerozolimie zapanowała pewność, iż przygotowywany jest kolejny przemyt broni i amunicji przeznaczonej dla Hamasu w Strefie Gazy. Powstał sztab kryzysowy, w skład którego wszedł również wywiad marynarki wojennej.

W niedzielę transport ruszył w dalszą drogę, do irańskiego portu Bandar Abas.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj