Świat

Goździkowa gorączka

Portugalczycy mają dość

Rok temu w goździkowym marszu wzięło udział ponad 100 tys. Portugalczyków. Obchody zamieniły się w zamieszki, dostało się centroprawicowemu rządowi Pedra Passosa Coelho. Rok temu w goździkowym marszu wzięło udział ponad 100 tys. Portugalczyków. Obchody zamieniły się w zamieszki, dostało się centroprawicowemu rządowi Pedra Passosa Coelho. Paulo Duarte/AP / EAST NEWS
Portugalczyków niełatwo przekonać do rewolucji, ale po 40 latach od tej ostatniej nastroje są coraz gorętsze. Za kilka dni na ulicach znów będzie pełno goździków.
Stosunek Portugalczyków do własnego rządu jasno wyraża graffiti przedstawiające Angelę Merkel sterującą kukiełkami premiera Coelho i ministra spraw zagranicznych Portasa.Rafael Marchante/Reuters/Forum Stosunek Portugalczyków do własnego rządu jasno wyraża graffiti przedstawiające Angelę Merkel sterującą kukiełkami premiera Coelho i ministra spraw zagranicznych Portasa.

António Barros ma 42 lata, pracuje w restauracji, która wystawia stoliki na chodnik przy jednej z głównych ulic Lizbony, alei Wolności. To głównie tą arterią co roku 25 kwietnia – w rocznicę rewolucji goździków – przechodzi marsz upamiętniający to wydarzenie. – Oby tym razem nikt nie wybijał szyb w sklepach ani nie podpalał ławek – mówi António.

40 lat temu wojskowy przewrót zakończył prawie półwieczną dyktaturę, podczas której Portugalia stała się jednym z najbardziej izolowanych państw Europy.

Polityka 17.2014 (2955) z dnia 21.04.2014; Świat; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Goździkowa gorączka"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021