Nigeria Superstar
Nigeria kręci 2,5 tys. filmów rocznie. Można je kupić w takich miejscach jak to na zdjęciu. Lagos, 2009 r.
Guy Calaf/Polaris/EAST NEWS

Nigeria kręci 2,5 tys. filmów rocznie. Można je kupić w takich miejscach jak to na zdjęciu. Lagos, 2009 r.

Nigeryjski produkt krajowy wzrósł w 2013 r. o 89 proc.! Głównie dlatego, że zmieniono metodologię obliczeń. Z tym powiększonym PKB, wynoszącym 510 mld dol., Nigeria wyszła na pierwsze miejsce w Afryce, wyprzedzając RPA. Zwykle państwa dokonują korekty podobnych wyliczeń co pięć lat. Nigeria nie robiła ich od ponad 20 i w sumowaniu bogactwa narodowego nie brano pod uwagę kilku dynamicznie rozwijających się dziedzin życia, które teraz uwzględniono. Stąd ten skok.

Weźmy telefonię komórkową, która dotychczas nie figurowała w obliczeniach. W 170-mln Nigerii jest dziś 120 mln komórek, sporo inwestycji i wielka konkurencja – i w sumie składa się na to 7 proc. PKB. W dodatku sieć telefonii komórkowej jest podstawą systemu bankowego: małych pożyczek udzielanych na telefon. Ten nowy biznes też po raz pierwszy trafił do PKB. Tak jak lokalny przemysł filmowy, zwany Nollywood (który wielkością produkcji dawno już pobił Hollywood, a niewykluczone, że i Bollywood).

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj