Clinton znów w Białym Domu?

Hillary do pary
Nie mówi „tak”, nie mówi „nie”. Ale wielki pochód z transparentem: „Hillary Clinton do Białego Domu” rusza właśnie z energią, werwą i wypchanymi kieszeniami.
Hillary Clinton na razie odbiera nagrody, pokazuje się w otoczeniu gwiazd świata mody i Hollywood, pisze pamiętniki oraz wygłasza przemówienia za honoraria sięgające 200 tys. dol. za występ.
Omar Sobhani/Reuters/Forum

Hillary Clinton na razie odbiera nagrody, pokazuje się w otoczeniu gwiazd świata mody i Hollywood, pisze pamiętniki oraz wygłasza przemówienia za honoraria sięgające 200 tys. dol. za występ.

W sondażach opinii publicznej dominuje nad swymi potencjalnymi rywalami. W ważnym dla wyborów stanie Iowa popiera ją pięć razy tylu respondentów, co następną w demokratycznej klasyfikacji senator Elizabeth Warren. Wygląda na to, że tylko kataklizm albo kłopoty ze zdrowiem mogą jej odebrać nominację Partii Demokratycznej.

Hillary Clinton przeważnie zbywa jednak pytania o prezydenckie ambicje, jakie płyną wartkim potokiem od mediów, jej zwolenników i potencjalnych konkurentów. Ale niedawno na moment zabrakło jej słów, gdy pod koniec spotkania w Oregonie sześcioletnia dziewczynka zapytała: „Czy w 2016 r. chcesz, aby do ciebie mówiono Madam Prezydent czy Pani Prezydent?”. Hillary wyglądała na zakłopotaną i zeszła ze sceny bez odpowiedzi, wzruszając komicznie ramionami.

Do wyborów jeszcze prawie dwa i pół roku. Tyle samo czasu przed elekcją z 2008 r. autorzy sondaży nie wymieniali nawet nazwiska Baracka Obamy. Więc niby za wcześnie na typowanie finalistów. Lecz tym razem po jednej stronie sceny politycznej faworyt wydaje się oczywisty. „Ready for Hillary”, tzw. Super PAC, czyli formalnie niezależny fundusz wyborczy, już zbiera podpisy i pieniądze, sprzedaje koszulki, dresy, czapki, torebki, kubki, kieliszki, breloczki etc. z inicjałami lub pełnym nazwiskiem ulubionej kandydatki na kandydatkę. Wśród jej popleczników jest jedna z najbogatszych kobiet Ameryki, Laurene Powell Jobs, wdowa po twórcy Apple.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną