Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Lista wszystkich strachów

Brazylia przed mundialem

Amazońscy Indianie na ulicach Manaus, gdzie protestowali w styczniu 2014 r. przeciw szefowi rządowej agendy zajmującej się autochtonami. Amazońscy Indianie na ulicach Manaus, gdzie protestowali w styczniu 2014 r. przeciw szefowi rządowej agendy zajmującej się autochtonami. Bruno Kelly/Reuters / Forum
Manifestacje, strajki i paraliż miast, wojny gangów z policją, zadymy kiboli i ataki terrorystów. Oto lista zagrożeń, do których przygotowują się służby bezpieczeństwa Brazylii na chwilę przed pierwszym gwizdkiem na stadionie Itaquerao w São Paulo.
Rio de Janeiro. To właśnie w Rio poczyniono wiele nietrafnych inwestycji nie służących miastu, co wywołało bunt obywateli.Pilar Olivares/Reuters/Forum Rio de Janeiro. To właśnie w Rio poczyniono wiele nietrafnych inwestycji nie służących miastu, co wywołało bunt obywateli.

Kilka dni przed godziną zero w Rio de Janeiro nic nie zapowiada masowego wzmożenia, hucznej fiesty czy dramatu. Jest nawet trochę sennie. Plaża ­Copacabana prawie pusta (jak na Copacabanę). Cisza przed burzą? Owszem, dużo więcej samochodów policyjnych i ludzi w mundurach, ale i oni nie narzucają przesadnie swojej obecności. Może z wyjątkiem wejścia do faweli Pavao-Pavaozinho, gdzie niedawno wybuchły wściekłe protesty.

Właściciele restauracji, barów, kiosków z piwem, caipirinhą i przekąskami postroili wejścia i uliczne ogródki flagami Brazylii, futbolówkami, pasemkami z materiału i papieru w narodowych kolorach – żółtym i zielonym. Niektórzy powywieszali banery z flagami drużyn gości. Ale gdy zagadać o mundial, nie słychać entuzjazmu. Cmokają albo uciekają w filozoficzne wątpliwości. Niby dobrze, ale może niedobrze. Za, a nawet przeciw.

Jeszcze kilka dni temu do ukończenia budowy strefy kibica na plaży sporo brakowało, ale robotnicy nie sprawiali wrażenia, że mają nóż na gardle, tzn. mecz otwarcia Brazylia-Chorwacja. Jak ze stereotypowych wyobrażeń o Latynosach: co masz zrobić jutro, zrób pojutrze. Przecież i tak mecz się odbędzie i wszyscy go obejrzymy. Luz i spoko. Witamy w Rio!

Atmosfery luzu nie ma za to w przeszklonym budynku Zintegrowanego Centrum Dowodzenia i Kontroli przy placu XI, który może budzić skojarzenia z kosmicznymi konstrukcjami z filmów science fiction z lat 70. Tu znajduje się centrum monitorowania miasta, przetwarzania i analizy danych, prewencji i szybkiego reagowania na zagrożenia.

Polityka 24.2014 (2962) z dnia 10.06.2014; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Lista wszystkich strachów"
Reklama