Świat

Mundury hańby i chwały

Pojmanie Japończyka - chiński happening w 77 rocznicę rozpoczęcia wojny z Japonią, Luanchuan, lipiec 2014 r. Pojmanie Japończyka - chiński happening w 77 rocznicę rozpoczęcia wojny z Japonią, Luanchuan, lipiec 2014 r. AFP / EAST NEWS

Rząd Shinzō Abe zmienia interpretację konstytucji, by używać japońskiej armii poza granicami kraju. Na Dalekim Wschodzie zawrzało. Najostrzej zareagowały Chiny skłócone z Japonią o przebieg granic morskich. Po decyzji Abe chińscy sekretarze odłożyli mapy i sięgnęli do archiwów po dowody zbrodni, których Japończycy dopuścili się w czasie podbojów w XX w. W sieci ukazały się zeznania pojmanych dowódców z opisami występków. Wcześniej Chińczycy – po analogicznej prośbie Japonii w sprawie uhonorowania kamikadze – złożyli w UNESCO wniosek, by do Pamięci Świata, listy najcenniejszych archiwaliów, dołączyć dokumenty świadczące o masakrze nankińskiej i niewolnicach seksualnych utrzymywanych przez armię imperialną.

Polityka 28.2014 (2966) z dnia 08.07.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 7

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Kontrowersyjna rolna rewolucja

Lada dzień na Ukrainie rozpocznie się rolna rewolucja. To najbardziej oczekiwana i kontrowersyjna obietnica Wołodymyra Zełenskiego.

Oleksandra Iwaniuk
25.01.2020