Świat

Wieżowiec One World Trade Center otwarty po 10 latach budowy

Wieżę wzniesiono w miejscu bliźniaczych biurowców WTC, zburzonych w zamachu 11 września 2001 roku. Obejrzyj 24-sekundowy film, pokazujący, jak powstawał najwyższy drapacz chmur półkuli zachodniej.

One World Trade Center otwarto 3 listopada 2014 r. – zatrudnienie znajdzie tu blisko 2300 pracowników, zajmą 24 piętra. Firmy będą się przeprowadzać jeszcze w 2015 r.

Wieża ma ok. 541 metrów wysokości, powstawała całą dekadę. Zużyto w tym celu 45 tysięcy ton stali konstrukcyjnej i ponad 200 tys. metrów sześciennych betonu.

Historię budowy najwyższego drapacza chmur Nowego Jorku (czwarty pod względem wysokości wieżowiec na świecie) przedstawia poniższy 24-sekundowy film:

Od zamachu na bliźniacze wieże minęło 13 lat. Wracały w tym czasie pytania o sens odbudowy legendarnych drapaczy, sposób upamiętnienia ofiar i o to, jak dzielnicy Lower Manhattan przywrócić dawny blask. W 2001 r. życie straciło blisko 2800 osób, setek ciał nie odnaleziono do tej pory.

„Jak można odbudowywać cokolwiek w tym tragicznym miejscu? Dla zarobku?” – zastanawiają się internauci. „Musimy pokazać światu naszą siłę” – odpowiadają inni.

Warto zaznaczyć, że liczba mieszkańców w tej okolicy przez ostatnie lata się potroiła. „Okolica rozkwitła. Pojawiły się eleganckie bary i restauracje” – zauważa „Washington Post”. – „To symbol odrodzenia Nowego Jorku”.

Wieżę wzniesiono po 13 latach od zamachu. Albo ściślej – jak podają amerykańskie media – po 4801 dniach.

Nic Taylor/Flickr CC by 2.01 world trade center

 One World Trade Center to czwarty pod względem wysokości wieżowiec na świecie.

Infographic: One World Trade Center is the world's fourth tallest building.  | Statista

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną