Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Możemy wygrać

Hiszpania walczy z korupcją. Czy wygra?

Francisco Nicolas Gomez Iglesias, główna postać Podemos. Partia rośnie w sondażach, bo Hiszpanie chcą przede wszystkim ukarać dotychczasowych polityków. Francisco Nicolas Gomez Iglesias, główna postać Podemos. Partia rośnie w sondażach, bo Hiszpanie chcą przede wszystkim ukarać dotychczasowych polityków. Dani Pozo/AFP / EAST NEWS
Najpopularniejsza partia w Hiszpanii jeszcze rok temu nawet nie istniała. Jeśli w przyszłym roku wygra wybory, to przestanie istnieć Hiszpania, jaką znamy.
Isabel Pantoja, popularna pieśniarka, została skazana za pomoc w praniu brudnych pieniędzy. To tylko jedna z licznych afer, które zalewają Hiszpanię.Europa Press/Getty Images Isabel Pantoja, popularna pieśniarka, została skazana za pomoc w praniu brudnych pieniędzy. To tylko jedna z licznych afer, które zalewają Hiszpanię.

Za kilka dni odsiadkę w więzieniu zaczyna kobieta półżartem nazywana prawdziwą królową Hiszpanii. Isabel Pantoja, wokalistka stylu muzycznego copla, jest tu otoczona prawdziwym kultem, szczególnie na rodzinnym południu – żadna kolorowa gazeta w kraju nie może się obejść bez chociaż krótkiego tekstu o piosenkarce, jej krewni zarabiają na życie, opowiadając o relacjach z nią w telewizyjnych programach plotkarskich, a w Andaluzji, gdy u fryzjera ktoś mówi o Elżbiecie II, to nie ma na myśli brytyjskiej królowej, tylko córkę Pantojy (Isabel to po hiszpańsku właśnie Elżbieta). W zeszłym roku, ku rozpaczy fanów, wokalistka została skazana za pomoc w praniu brudnych pieniędzy, które jej kochanek Julián Muńoz gromadził jako burmistrz Marbelli: odwołania nic nie dały, więc musi teraz zapłacić ponad milion euro kary oraz odsiedzieć 24 miesiące.

Zaskoczenia nie było, bo ostatnio w Hiszpanii panuje atmosfera, jakby miejscowa gospodarka dosłownie opierała się na łapówkach. Tylko w październiku w sprawach o korupcję postawiono zarzuty 127 podejrzanym, w tym wielu politykom – to absolutny rekord kraju.

Nie prawica, nie lewica

Nic dziwnego, że na początku listopada, pierwszy raz od przywrócenia demokracji w Hiszpanii, najpopularniejszym ugrupowaniem nie byli ani socjaliści, ani prawicowa Partia Ludowa. W sondażu zleconym przez dziennik „El Pais” największe poparcie dostało Podemos (pol. Możemy, od „Yes, we can” Baracka Obamy), walczące z korupcją ugrupowanie, założone zaledwie w styczniu w wyniku pospolitego ruszenia, które funkcjonuje dzięki dotacjom zafascynowanych internautów.

Podemos to spadkobiercy tego, co zostało po ruchu Oburzonych, który w maju 2011 r.

Polityka 47.2014 (2985) z dnia 18.11.2014; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Możemy wygrać"
Reklama