Świat

Możemy wygrać

Hiszpania walczy z korupcją. Czy wygra?

Francisco Nicolas Gomez Iglesias, główna postać Podemos. Partia rośnie w sondażach, bo Hiszpanie chcą przede wszystkim ukarać dotychczasowych polityków. Francisco Nicolas Gomez Iglesias, główna postać Podemos. Partia rośnie w sondażach, bo Hiszpanie chcą przede wszystkim ukarać dotychczasowych polityków. Dani Pozo/AFP / EAST NEWS
Najpopularniejsza partia w Hiszpanii jeszcze rok temu nawet nie istniała. Jeśli w przyszłym roku wygra wybory, to przestanie istnieć Hiszpania, jaką znamy.
Isabel Pantoja, popularna pieśniarka, została skazana za pomoc w praniu brudnych pieniędzy. To tylko jedna z licznych afer, które zalewają Hiszpanię.Europa Press/Getty Images Isabel Pantoja, popularna pieśniarka, została skazana za pomoc w praniu brudnych pieniędzy. To tylko jedna z licznych afer, które zalewają Hiszpanię.

Za kilka dni odsiadkę w więzieniu zaczyna kobieta półżartem nazywana prawdziwą królową Hiszpanii. Isabel Pantoja, wokalistka stylu muzycznego copla, jest tu otoczona prawdziwym kultem, szczególnie na rodzinnym południu – żadna kolorowa gazeta w kraju nie może się obejść bez chociaż krótkiego tekstu o piosenkarce, jej krewni zarabiają na życie, opowiadając o relacjach z nią w telewizyjnych programach plotkarskich, a w Andaluzji, gdy u fryzjera ktoś mówi o Elżbiecie II, to nie ma na myśli brytyjskiej królowej, tylko córkę Pantojy (Isabel to po hiszpańsku właśnie Elżbieta).

Polityka 47.2014 (2985) z dnia 18.11.2014; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Możemy wygrać"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Fiat 126p. Polski Volkswagen, tylko trochę mniejszy

Gdyby szukać materialnego symbolu gierkowskiej dekady, Polski Fiat 126p byłby jak znalazł. To za sprawą tego małego autka zaczęła się w PRL era masowej motoryzacji. Bo samochód – obok własnego mieszkania – miał być najbardziej widomym znakiem dobrobytu Polaków.

Adam Grzeszak
12.10.2021