Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Kobiety Watykanu

Aż pięć kobiet powołał papież Franciszek do Międzynarodowej Komisji Teologicznej. To rekord. Teolożki pojawiły się w Komisji po raz pierwszy w 2004 r., ale dotąd nie było ich więcej niż dwie w każdej kadencji. Teraz w Komisji zasiądą dwie zakonne i trzy świeckie panie profesor. Może papież w ten sposób realizuje swoją ideę „teologii kobiecości”? Komisja jest owocem reformatorskiego II Soboru Watykańskiego. Ustanowił ją w 1964 r. papież Paweł VI. Jest organem doradczym w służbie papieża i Kongregacji Nauki Wiary i składa się z teologicznych znakomitości reprezentujących różne Kościoły lokalne, dyscypliny, kierunki badawcze, ale zawsze w zgodzie z kościelnym nauczaniem.

Polityka 47.2014 (2985) z dnia 18.11.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022