Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Kwadratura Wzgórza Świątynnego

Wzgórze świątynne w Jerozolimie Wzgórze świątynne w Jerozolimie Ammar Awad/Reuters / Forum

To dramatyczny krok: Jordania odwołała swojego ambasadora w Izraelu. Decyzja ta była konsultowana przez jordański MSZ z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym i stawia pod znakiem zapytania nie tylko dotychczas względnie poprawne stosunki między obu sąsiadami. Rzutuje też – bardzo niekorzystnie – na absolutnie newralgiczny dialog izraelsko-amerykański. Wbrew umowie pokojowej z Ammanem z 1994 r. (na mocy której król Jordanii został oficjalnie strażnikiem świętych miejsc islamu w Jerozolimie), a także wbrew stuletnim zakazom rabinackim uprawiania modłów w miejscu, w którym Rzymianie w 70 r.

Polityka 47.2014 (2985) z dnia 18.11.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022