Świat

Dalia niepodległa

Czy Litwa stanie się liderem regionu?

Dalia Grybauskaite dwukrotnie wygrała wybory prezydenckie na Litwie. Ostatnio wiosną tego roku. Dalia Grybauskaite dwukrotnie wygrała wybory prezydenckie na Litwie. Ostatnio wiosną tego roku. Valda Kalnina/EPA / PAP
Za sprawą rosyjskiego zamachu na Ukrainę prezydent Litwy Dalia Grybauskaite doczekała się heroicznych czasów. I widać, że chętnie zostanie bohaterką.
Po kryzysie ukraińskim dużo mówi się na Litwie o bezpieczeństwie, głębszej integracji z Europą i wojsku.Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litwy/Wikipedia Po kryzysie ukraińskim dużo mówi się na Litwie o bezpieczeństwie, głębszej integracji z Europą i wojsku.

Gdy masz niespełna 3 mln obywateli i za sąsiada przewrażliwione na swoim punkcie mocarstwo atomowe ze 144 mln mieszkańców, z reguły w wywiadach radiowych nie nazywasz owego sąsiada „państwem terrorystycznym”. Zwłaszcza jeśli szef tego państwa nie zna się na żartach, od lat z łatwością znajduje argumenty za wojnami przeciw słabszym, a teraz grozi, że zdyscyplinuje te rządy u swoich granic, które nie potrafią zadbać o jego ziomków.

Polityka 49.2014 (2987) z dnia 02.12.2014; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Dalia niepodległa"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Szamani i inni szatani. Polska religijność zabobonna

Magiczna, zabobonna religijność staje się coraz bardziej powszechna w polskim Kościele. A pandemia jeszcze nasiliła te tendencje.

Joanna Podgórska
21.07.2021