„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Świat

Dalia niepodległa

Czy Litwa stanie się liderem regionu?

Dalia Grybauskaite dwukrotnie wygrała wybory prezydenckie na Litwie. Ostatnio wiosną tego roku. Dalia Grybauskaite dwukrotnie wygrała wybory prezydenckie na Litwie. Ostatnio wiosną tego roku. Valda Kalnina/EPA / PAP
Za sprawą rosyjskiego zamachu na Ukrainę prezydent Litwy Dalia Grybauskaite doczekała się heroicznych czasów. I widać, że chętnie zostanie bohaterką.
Po kryzysie ukraińskim dużo mówi się na Litwie o bezpieczeństwie, głębszej integracji z Europą i wojsku.Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litwy/Wikipedia Po kryzysie ukraińskim dużo mówi się na Litwie o bezpieczeństwie, głębszej integracji z Europą i wojsku.

Gdy masz niespełna 3 mln obywateli i za sąsiada przewrażliwione na swoim punkcie mocarstwo atomowe ze 144 mln mieszkańców, z reguły w wywiadach radiowych nie nazywasz owego sąsiada „państwem terrorystycznym”. Zwłaszcza jeśli szef tego państwa nie zna się na żartach, od lat z łatwością znajduje argumenty za wojnami przeciw słabszym, a teraz grozi, że zdyscyplinuje te rządy u swoich granic, które nie potrafią zadbać o jego ziomków.

Teoretycznie więc prezydent Litwy do zarzutów o terroryzm nie powinna dodawać jeszcze oskarżeń, że rosyjska agresja na Ukrainie jest zagrożeniem dla pokoju w całej Europie oraz obiecywać Kijowowi, że dostarczy broń i wyszkoli ukraińskich żołnierzy – jak zrobiła to w zeszłym tygodniu podczas wizyty na Ukrainie.

Powód zwiększonej pewności siebie Dalii Grybauskaite ma 294 m długości, od ponad miesiąca pod singapurską banderą cumuje w porcie w Kłajpedzie i w tych dniach podłączany jest do litewskiej sieci gazowej. Statek „Independence” (Niepodległość) to terminal służący do odbioru skroplonego gazu ziemnego przywożonego morzem z dowolnego miejsca świata wielkimi gazowcami. Dowolnego, czyli innego niż Rosja, skąd dotychczas, za pośrednictwem Gazpromu, Litwa sprowadzała cały gaz, przez co była skazana na wysokie ceny i pozostawała bezbronna na próby politycznych szantaży.

Litwa wreszcie ma wybór, mówiła Grybauskaite, stojąc na kłajpedzkim nabrzeżu. Statek zbudowano w koreańskiej stoczni, jest własnością norweskiej firmy naftowej, sprowadzenie go kosztowało 128 mln dol., czyli równowartość ok. 150 zł na każdego Litwina. Powstaje zasłużone wrażenie, że projekt ma wielu ojców, a sukces jedną matkę.

Polityka 49.2014 (2987) z dnia 02.12.2014; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Dalia niepodległa"
Reklama