Świat

Wyjście z krainy nieszczęść

Po 13 latach kończy się interwencja w Afganistanie

Żołnierz VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Luty 2010 r. Żołnierz VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Luty 2010 r. Ministerstwo Obrony Narodowej
Zachód pokonał wroga w Afganistanie, ale jeszcze bardziej skomplikował życie Afgańczykom, a teraz zostawia ich samych sobie.
Żołnierz amerykański na posterunku w prowincji Paktika niedaleko granicy z Pakistanem.Goran Tomasevic/Reuters/Forum Żołnierz amerykański na posterunku w prowincji Paktika niedaleko granicy z Pakistanem.

W głównej bazie NATO w Kabulu każdego gościa uderzała różnorodność narodowości, mundurów, języków i celów. Podczas jednego ze spacerów mój towarzysz powiedział: – Popatrz, tak musiał wyglądać obóz krzyżowców przed ośmioma wiekami pod Jerozolimą. Obcych sobie ludzi w obcym kraju, niepewnych powodów, dla jakich się tam znaleźli. Jego słowa nie miały nic wspólnego z religijnymi konotacjami wypraw krzyżowych, ale w punkt oddawały wielość aspiracji, wyobrażeń i oczekiwań ludzi Zachodu w stosunku do Afganistanu.

Polityka 49.2014 (2987) z dnia 02.12.2014; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyjście z krainy nieszczęść"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015