Świat

Wyjście z krainy nieszczęść

Po 13 latach kończy się interwencja w Afganistanie

Żołnierz VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Luty 2010 r. Żołnierz VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Luty 2010 r. Ministerstwo Obrony Narodowej
Zachód pokonał wroga w Afganistanie, ale jeszcze bardziej skomplikował życie Afgańczykom, a teraz zostawia ich samych sobie.
Żołnierz amerykański na posterunku w prowincji Paktika niedaleko granicy z Pakistanem.Goran Tomasevic/Reuters/Forum Żołnierz amerykański na posterunku w prowincji Paktika niedaleko granicy z Pakistanem.

W głównej bazie NATO w Kabulu każdego gościa uderzała różnorodność narodowości, mundurów, języków i celów. Podczas jednego ze spacerów mój towarzysz powiedział: – Popatrz, tak musiał wyglądać obóz krzyżowców przed ośmioma wiekami pod Jerozolimą. Obcych sobie ludzi w obcym kraju, niepewnych powodów, dla jakich się tam znaleźli. Jego słowa nie miały nic wspólnego z religijnymi konotacjami wypraw krzyżowych, ale w punkt oddawały wielość aspiracji, wyobrażeń i oczekiwań ludzi Zachodu w stosunku do Afganistanu.

Czytaj także

Świat

Rozdzieleni – amerykański koszmar uchodźców

Matka z sześcioletnim synem uciekli przed przemocą w Hondurasie do Teksasu. Tam ich rozdzielono. Kiedy spotkali się po dwóch miesiącach, nie byli już tymi samymi ludźmi.

Katrin Kuntz, Marian Blasberg
17.06.2019