„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Świat

Mołdawia pół na pół

Koalicja, która doprowadziła do umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską ma szansę nadal sprawować władzę w Mołdawii. Koalicja, która doprowadziła do umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską ma szansę nadal sprawować władzę w Mołdawii. Sergei Karpukhin/Reuters / Forum

W wyborach do parlamentu Mołdawii zwyciężają wprawdzie antyeuropejscy, wspierani przez Moskwę, socjaliści (Partia Socjalistyczna Republiki Mołdawii), ale ugrupowania tworzące obecną koalicję proeuropejską – Partia Liberalno-Demokratyczna, Demokratyczna Partia Mołdawii oraz Partia Liberalnych Reformatorów – zdobyły przewagę. Koalicja, która doprowadziła do umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską ma więc szansę nadal sprawować władzę. Tuż za plecami ma jednak przeciwników stowarzyszenia z Brukselą, socjalistów i komunistów, opowiadających się za zbliżeniem z Rosją i wstąpieniem do Unii Celnej wraz z Kazachstanem i Białorusią. Popiera ich blisko połowa obywateli. A to oznacza głębokie podziały w społeczeństwie i może osłabić nowy rząd.

Na szczęście Mołdawianie praktycznie już odczuwają korzyści płynące z podpisania umowy stowarzyszeniowej, bo od kwietnia tego roku – z paszportami biometrycznymi – mogą podróżować do Unii bez wiz. Już 40 proc. obywateli pracuje za granicą (po połowie w Rosji i UE). Kiszyniów wdraża też zapisy o pogłębionej strefie wolnego handlu (DCFTA). Dla ubogiej Mołdawii, dotkniętej rosyjskimi restrykcjami handlowymi obejmującymi mołdawskie wino, mięso, owoce i warzywa, to niezwykle ważne. Bo Kreml zapewne nie zrezygnuje z wpływania na sytuację wewnętrzną, licząc, że wywoła zamieszki. Kontroluje już Naddniestrze, gdzie stacjonuje 15 tys. rosyjskich żołnierzy. Na razie przedłużono z Kiszyniowem kontrakt gazowy na kolejny rok i obniżono cenę tego surowca z 380 do 330 dol. za metr sześc. Patrzcie, jacy jesteśmy dobrzy, zdaje się mówić na zachętę Moskwa.

Polityka 49.2014 (2987) z dnia 02.12.2014; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Reklama