Świat

Pięć prac Tuska

Europejskie wyzwania Donalda Tuska

Tusk po nominacji ogłosił, że chce przekonać Europejczyków do Unii. Tusk po nominacji ogłosił, że chce przekonać Europejczyków do Unii. Emmanuel Dunand/AFP / EAST NEWS
Najważniejsze zadania nowego szefa Rady Europejskiej w 2015 r.
Nowo mianowany szef Rady Europejskiej podczas przywitania z Jeanem-Claudem Junckerem, nowym przewodniczącym Komisji Europejskiej, 1 grudnia 2014 r., Bruksela.Yves Herman/Reuters/Forum Nowo mianowany szef Rady Europejskiej podczas przywitania z Jeanem-Claudem Junckerem, nowym przewodniczącym Komisji Europejskiej, 1 grudnia 2014 r., Bruksela.

Problemy Unii muszą być poważne, skoro dosadnie mówi o nich nawet papież Franciszek, porównując Europę do już bezpłodnej i nietętniącej życiem babci. W Parlamencie Europejskim papież dodał również, że europejskie ideały straciły siłę przyciągania. Tę starą zmęczoną Unię ma rozruszać Donald Tusk, który w grudniu objął tekę szefa Rady Europejskiej. Jego formalne uprawnienia są niewielkie. Natomiast wyzwania, przed którymi stoi – ogromne i natychmiastowe.

Polityka 1.2015 (2990) z dnia 28.12.2014; Wydarzenie roku; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Pięć prac Tuska"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021