Kasim Sulejmani: strażnik Bliskiego Wschodu

Generał Cień
To on od lat pociąga tu za wszystkie sznurki. Jeśli pokój na Bliskim Wschodzie jest w ogóle możliwy, to nie bez Kasima Sulejmaniego.
W ciągu ostatnich 30 lat trudno znaleźć kryzys na Bliskim Wschodzie (i nie tylko), w którym ludzie Sulejmaniego nie maczaliby palców.
materiały prasowe

W ciągu ostatnich 30 lat trudno znaleźć kryzys na Bliskim Wschodzie (i nie tylko), w którym ludzie Sulejmaniego nie maczaliby palców.

Gen. David Petraeus był już wtedy od roku dowódcą sił koalicji w Iraku. Na jednym z dyplomatycznych rautów w Bagdadzie podszedł do niego miejscowy prezydent Dżalal Talabani i wręczył mu telefon komórkowy. Zaskoczony Amerykanin spojrzał na ekran: „Drogi generale Petraeus, powinien pan wiedzieć, że ja – Kasim Sulejmani – kontroluję politykę Iranu wobec Iraku, Libanu, Gazy i Afganistanu”.

Autor tego oryginalnego esemesowego coming outu jak zwykle przesadził ze skromnością. Zwyczajowo wycofany i teatralnie niepozorny, nigdy nie podnosi głosu. Doskonale wpisuje się w bliskowschodni model bohatera – zasępiony, milczący, ale z szaleństwem w oczach. Jest jakby kolejną inkarnacją Saladyna, przy czym dziś jego kult rozprzestrzenia się za pośrednictwem serwisu YouTube. Choć lubi o sobie mówić „najmniejszy żołnierz”, 57-letni Sulejmani ma dwie gwiazdki generalskie na ramieniu, teoretycznie więc nie może już dużo bardziej awansować. Ale jego jedyny ziemski zwierzchnik Najwyższy Przywódca Iranu Ali Chamenei wymyślił dla niego nowy stopień i nazywa go „żyjącym męczennikiem rewolucji”.

Przeciwnicy Sulejmaniego z reguły go nienawidzą i jednocześnie podziwiają, choć mało który zna go osobiście. Sam rzadko mówi, raczej bywa cytowany. Żaden zachodni dziennikarz nigdy z nim nie rozmawiał. W bliższej nam estetyce przypomina raczej Karlę, mitycznego boga radzieckich szpiegów z powieści Johna le Carré.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną